Двайсетачка за рая в Делчево



Пълна промяна се случи с гоцеделчевското село Делчево през последните години. Селският туризъм набира скорост, китното местенце е на път да стане по-известно от архитектурните резервати Ковачевица и Лещен. Условията, които община Гоце Делчев създаде с инвестициите си по различни програми, привлякоха вниманието не само на туристите. Бизнесът видя ниша и веднага насочи свободни средства за изграждане и ремонтиране на стари къщи за гости и нови места за настаняВане. Дори в трудните години на криза местната власт успя да реализира няколко важни проекта за развитието на Делчево като туристическа дестинация.

Където има хубав път, има и туризъм, и бизнес. Затова през май 2011 г. бе открито официално рехабилитираното шосе от Гоце Делчев до курортното селище. Площадът в населеното място също бе обновен с европейски средства по проект за трансгранично сътрудничество с македонската община Кратово. По същата програма, но с гръцката община Просочани, бе построен Туристически информационен ценътр в сградата на местното училище, закрито през 1982 г. има и обществени тоалетни, и

два паркинга за над 100 автомобила

Направени са няколко еко пътеки, който водят гостите до интересни природни и културно-исторически забележителности. „Работим усилено за напредъка на туризма във всички населени места на общината. Село Делчево е сред най-посещаВаните курортни селища в региона. Преди години там изградихме допълнителен резервоар за питейна вода и сменихме изцяло водопроводната мрежа", казва кметът на Гоце Делчев Владимир Москов.

Село Делчево се намира в Южен Пирин, отличава се с невероятна природа, тишина, спокойствие и гостоприемство на местните хора. Но най-впечатляваща е запазената възрожденска атмосфера в селището, което е на 1050 метра надморска височина. Заради наплива на наши и чужди туристи в последните години се построиха над 20 къщи за гости, които предлагат повече 150 легла за нощувка и всички удобства. Стегнаха се и се реновираха доста стари постройки, вдигнаха се и съвсем нови сгради. Три механи, в които е запазен местният бит, отвориха врати. Жителите, които са малко над 60 души, посрещат гостите си с прочутата делчовска баница и музика. Това е задължителен ритуал за тях. Правят го от уважение към своите гости, а те в последните години са все повече.
Тук посрещат най-много чужди гости от Гърция, това е видно от множеството информационни табели на гръцки език. Броят на туристите от южната ни съседка е все по-голям, след като през 2005 г. бе отворен граничният пункт илинден-Ексохи, който е само на двайсетина километра от селото.

Холандецът Вилям Ван дер Берг, бивш фармацевт и настоящ енолог и пчелар, закупи преди години 5 къщи, които реновира и развива в тях селски туризъм. В една от постройките Вилям живее с жена си Марта, когато е в селището. „Туризмът в Делчево има огромна перспектива. Вярвам в това и го доказвам с инвестирането на сериозни средства в това населено място. Но трябва да мислиш в дългосрочен план. Погледнете панорамата, природата, опитайте водата, вдишайте въздуха, вижте гостоприемните селяни", споделя холандският пенсионер. Според него такива места като Делчево са нещо като рай за тези, които са преситени от шума и стреса в големия град. „Постепенно все повече хора искат да се изнесат и да заживеят в такова красиво и спокойно място. Гостуват ми сънародници, французи, други чужденци. Всички са впечатлени и им се иска да са на моето място", обяснява Вилям Ван дер Берг.

Клиентите на къщите за гости могат да наемат етаж или цялата сграда, за да купонясват и отдъхват на чист въздух и спокойствие. Цената на нощувката на легло в повечето места за настаняВане е между 20 и 25 лева.

Всяка стая е със сателитна телевизия

самостоятелен санитарен възел и други важни удобства. Сред по-известните къщи за гости са Соломонтовата, Панайотовата, Пенковата, Златиновата, Карамановата и икономовата. Атракция в селото е огромна изба, която е вкопана сред самите скали. В нея са наредени големи бъчви, пълни с хубаво червено и бяло вино. Под земята се дегустира напитката на боговете.

В селището се съчетават стръмният терен, амфитеатралното разположение на къщите и тесните, покрити с калдъръм, улички. Голямата част от сегашните жилищни сгради са строени през 19-и и в началото на миналия век от местни майстори, а днес омайват всеки, който ги зърне. Те са типични родопски възрожденски къщи. 27 от тях са архитектурни паметници на културата, а общата бройка на културните паметници е 64. Старинните постройки са разположени амфитеатрално на стръмния югоизточен склон на Пирин планина. На някои места строителите са използвали самата скала за направа на зид на приземния етаж. Получилото се вплитане на природата в архитектурния облик на Делчево впечатлява всеки посетител. Цялото село пък е уникален възрожденски архитектурен ансамбъл. Гледките от птичи поглед над Гоцеделчевската котловина спират дъха на туристите, пейзажите са изумителни. „С подкрепата на община Гоце Делчев се направиха много позитивни и важни неща за нашето село. Вече сме на картата на туристическите дестинации с нашия

празник на виното

с честването по уникален начин на Еньовден, с екологичните хранителни продукти, които предлагаме на гостите си. Затова все по-често селището ни е пълно с туристи", казва кметският наместник Иван Панайотов.


Какво четем:

🔴 Чакат хиляди да се поклонят пред ризата и покрова на Божията майка

🔴 Колекционер реставрира автомобилни модели с една ръка

🔴 Над 10 версии за гроба на Левски

Източник: Стандарт



Коментари



горе