"Син кит": Измислен сюжет или реална заплаха за децата?
Все по-опасни стават игрите в интернет и понякога буквално смъртоносни. Властите по света не потвърждават официално съществуването на най-страшната от всички - предизвикателството „Син кит”, разказва Нова тв. Преди дни CNN съобщи, че българче на 16 години се самоуби заради тази игра. Българското семейство живее в САЩ от 15 години, но самоличността им се пази в тайна.
"Синият кит" - дали легенда, или не, но определено игра на ръба, която събуди детското любопитство и родителските страхове. Наричат я новата руска рулетка за тийнейджъри. 50 предизвикателства, някои безобидни – „Гледай страшни филм в 4.20 сутринта”. Други обаче зоват - „Самонарани се или издълбай син кит на ръката си с бръснарско ножче”. Последната задача е „Срещни се с кит”, което буквално означава – самоубий се.
Смъртоносната рулетка е с корени от Русия. Създателят на групата "Смърт" в социалната мрежа „В Контакте” Филип Будейкин в момента е в руски затвор. Обвинен е в склоняване към самоубийства на 16 момичета. Властите подозират, че 150 деца са се самоубили заради играта. 21-годишният Будейкин призна откъде идва зловещото му вдъхновение - иска да „прочисти обществото”. Нарича своите жертви „биологичен отпадък”, а самият той не се притеснява да умре.
Не съвсем на игра, а наистина, 16-годишно българско момиче се отказа от живота преди дни в Америка. Едва след смъртта й семейството открило множество бележки, снимки и рисунки и разбрало какво точно се е случвало с детето им преди да се самоубие. Няколко дни по-късно друг случай с дете разтърси Америка. Родителите на 15-годишния Исая Гонзалес разказаха, че синът им се е самоубил заради предизвикателството “Син кит“. Момчето живеело в Сан Антонио, Тексас. Открили го обесен в дома му, а в близост до тялото бил мобилният му телефон, разположен така, че да може да предава на живо момента на самоубийството. След смъртта на момчето близките му са убедени, че виновник за трагедията е именно смъртоносната игра.
„16 години е възрастта, в която търсим себе си, търсим да се докажем, възрастта, в която се поемат много рискове. В интернет дебнат много опасности. Разпознаването на самоубийство, особено в тийнейджърска възраст, е много трудно и няма ясни маркери или алгоритъм. Важното е да говорим за нещо друго – за това, че по-голяма част от децата приемат случващото се в интернет за нещо вярно”, коментира в „Събуди се” психологът Младен Владимиров.
„Ключът е в родителите. Те имат силата да покажат на детето, че е харесвано, обичано и да не се страхуват да говорят с тях”, на мнение е Лара Златарева.
Какво четем:
🔴 Здравноосигурените си плащат спешен преглед на морето (Видео)🔴 Бог да пази България! Ще НАСТРЪХНЕТЕ от това изпълнение на великата Николина Чакърдъкова!
🔴 20 ценни мисли, които трябва да препрочитаме всяка сутрин
Източник: Petel