Какво да направя при заболяване или злополука в чужбина?
В случай на необходимост от спешна медицинска помощ или претърпяване на злополука в чужбина можете да разчитате на органите по сигурността и медицинските служби в съответната страна.
Въпреки това, препоръчително е преди пътуване да се сдобиете с европейска електронна здравно-осигурителна карта, автомобилна застраховка (ако пътувате с кола), както и обща здравна застраховка.
При особено тежки случаи местните власти оказват съдействие, като осигуряват медицинска помощ, дават указания за постъпване в болнично заведение, уведомяват близките и българското посолство (ако има такова в дадената държава).
При спешни случаи винаги можете да се свържете с денонощния център на Министерството на външните работи на телефони: +359 2948 24 04 и +359 2 971 38 56
При пътни или други злополуки, българското дипломатическо представителство също може да окаже съдействие при правни искове, в предоставянето на доказателства (доклад за произшествието, скициране на злополуката). При необходимост се препоръчва и наемане на местен адвокат.
При пътно-транспортни произшествия, трябва да се изисква от полицията да подсигури всички необходими доказателства, както и да предостави копие от протокола на всички участници в произшествието. Освен това, необходимо е да бъдат взети всички данни на участващите в ПТП.
Преди пътуване, препоръчително е да се информирате също така и за координатите на партньора на Вашата застрахователна компания в България, намиращ се на територията на страната, за която пътувате.
Какво четем:
🔴 Скочил ли е Левски лъвски скок🔴 Красота на кожата! Български шевици оживяват под формата на татуировки (ВИДЕО)
🔴 Как да наредим багажника за морето максимално ефективно
Източник: alexdevelopment