Лъже ли Турция? Властите ни са категорични: Няма български джихадисти!
Турция буквално взриви България с публикувания вчера "черен списък" с терористите от различни държави, според който 77 опасни лица са български граждани с предполагаема връзка с групировката "Ислямска държава”. Според доклад на Анкара тяхна цел е да се влеят или са се влели в редовете на джихадистите в Сирия и Ирак и затова Турция е издала забрана да влизат на територията й.
Сензацията бе поднесена с доклад на турското вътрешно министерство, озаглавен "Борбата на Турция срещу ДАЕШ" ("Ислямска държава", ИДИЛ, бел. ред.). В списъците, наред с останалите водещи в това отношение държави - с най-много вносни джихадисти в Сирия и Ирак, като Франция, Германия, Великобритания и Белгия, фигурира и България в десетката със 77 българи, които може да са във връзка с терористични организации.
Докладът е публикуван на сайта на ведомството преди дни. Той е 75 страници с информация от няколко турски институции. България е спомената на три места като един от възможните пътища, по които бъдещите бойци на "Ислямска държава" влизат в Турция и в топ 10 на европейските страни, чиито граждани може да са във връзка с групировката.
От 2011 г. досега 21 пък са сънародниците ни, които са били арестувани и депортирани обратно у нас, заради това, че са опитали да преминат в зоните на конфликт, основно – Сирия.
Веднага след тази информация българските власти реагираха така, сякаш са в пълно неведение. Опроверженията заваляха от нашето Министерство на външните работи, от вътрешния министър, от главния прокурор, а последно днес го отрече и ДАНС.
Официално всички български институции, които имат отношение, заявиха, че няма информация за наши сънародници, които да са в забранителен списък, нито за българи, които са искали да се влеят в редиците на "Ислямска държава".
ДАНС няма информация за българи със забрана за влизане в Турция
От Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС) са категорични, че няма наши сънародници в зоните на конфликт в Близкия изток - Сирия и Ирак, нито забрана за влизане на турска територия.
"Министерството на външните работи (МВнР) не разполага с официална информация, документ или списък на български граждани със забрана за влизане в Турция", заявиха вчера първо от външно.
Министърът на вътрешните работи Валентин Радев коментира за bTV, че очаква потвърждение на информацията и докато няма такова, не би правил спекулации.
"Ние такива данни нямаме – за българи, които са във връзка с ИДИЛ или с каквито и да са терористи на сирийска, иракска или друга територия. Ако дойде такава информация, тогава ще я обсъждаме, ще проверим, ще изискваме допълнителни данни, имена. Това е много сериозно число – 77, ако изобщо има такова нещо. Но нека изчакаме официалната информация", каза той.
Главният прокурор Сотир Цацаров също заяви вчера, че няма информация и препрати въпроса към шефа на Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС), която днес също официално отрече информацията на Анкара.
Досега само един български гражданин и то от смесен произход, живял през целия си живот в Австралия - Джон Захариев, е осъден за това, че се е подготвял да участва в бойни действия в Сирия. Той бе осъден на 4 години затвор.
Бившият ни консул в Одрин: Появата на "черния списък" не е случайна
"Появата на т.нар. "черен списък” в Турция не е случайна”, коментира бившият ни генерален консул в Одрин Георги Димов по бТВ. "Датата на оповестяването му можеше да бъде преди 1 месец или след 1 месец, но е направено точно сега. Империята на страха продължава да действа”, соментира експертът.
По думите му това съвпадение с годишнината от осуетения опит за преврат в южната ни съседка иска да покаже, че Турция води борба с тероризма и "да покаже на целия свят, че е героична държава”.
"Бих препоръчал на Анкара никога да не забравя, че България е територията, през която евентуално й се отваря пътят към Европа”, препоръча Димов на съседите.
"За нас е много по-важно какво мисли Ханс, а Ахмед въобще не ни интересува”, заяви бившият ни консул в Одрин, перифразирайки фраза на президента Реджеп Ердоган.
За годишнината от пуча: Турция иска да се представи като героична държава
"С Турция сме имали и трябва да имаме нормални отношения, но ние сме член на ЕС, защитаваме преди всичко европейските, западни ценности. Ако Турция наистина желае да влезе там, трябва да се съобразява с тези ценности”, категоричен бе той.
Димов определи опитите на Анкара и на партията на Местан да организират у нас чествания на годишнината от опита за преврат като "жалки и обидни".
"Ако Турция иска да чества нещо, има си мястото – дипломатическите представителства”, категоричен е дипломатът.
На въпрос как изглежда Турция година по-късно, Димов отговори: "Много мрачно. Империята на страха започва да се превръща и в империя на злото".
Какво четем:
🔴 Наръчник за истински кифли!🔴 Нови подробности за кошмара в Бодрум, Мармарис и Кос след страшния трус (СНИМКИ/ВИДЕО)
🔴 Нашенци в Бодрум: Изкарахме безсънна нощ, но сме добре! Някои туристи панически са скачали от терасите си
Източник: iNews