Микико от Япония 12 лета идва да учи народно пеене
Японка идва за дванайсети път това лято в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство, за да учи народно пеене. Микико Инджири е участвала във всички издания на международния фолклорен семинар във вуза, по професия е инженер-химик. А народната певица Данка Цветкова, която преподава, твърди, че чужденката вече толкова се е усъвършенствала, че смайва с майсторство и усет.
Инджири е сред 30-те участници, които тази година са избрали да учат народно пеене. Заинтригувани от българския фолклор, чужденци пристигат от 4 континента, за да се включат в семинара, който се открива в неделя. Записали са се над 100 участници от Чили, Япония, Австралия, САЩ, Израел, Германия, Холандия, Испания, Франция и други държави.
Гостите на семинара не са професионални музиканти, а хора, влюбени в българския фолклор. От понеделник в продължение на 6 дни те ще учат народно пеене, танци и различни музикални инструменти. Най-голям е интересът към хорото и ръченицата. Затова организаторите са поканили като преподаватели представители на различни танцови състави от цяла България. Менторите ще посветят по един ден на северняшката, добруджанска, тракийска, шопска, пиринска, родопска и странджанска фолклорна област. Ще показват стъпките на специфичните за регионите хора, танцови обреди и обичаи.
Чужденците са се записали да учат още как се свири на родопска и тракийска гайда, кларнет, акордеон, гъдулка, тамбура и цигулка. Да следват ритъма 7/8, ще им преподават майстори като проф. Тодор Киров, доц. Владимир Владимиров, Иван Георгиев, Димчо Енчев.
Синът на семейство Томашек от Германия е запален по тъпана. Момчето пристигнало за първи път в България, когато е било на 7 г., а днес вече е мъж за женене. Майка му е влюбена в гъдулката, а баща му свири на тамбура. Не са пропуснали дори един семинар, а тази година младият Томашек ще доведе в България и приятелката си, за да сподели с нея страстта си по българския фолклор.
До този момент във фолклорните семинари в АМТИИ са участвали любители на възраст от 7 до 70 г. от 14 държави.
КАРЕ:
Форумът вече е обект на професионален интерес и от страна на много чуждестранни етнолози, сред които е Хана Инглард от Израел. Тя преподава в Академията за музика и танц в Йерусалим и е установила професионални контакти със свои български колеги от АМТИИ. Хана е изследвала песенното творчество на Родопите и други фолклорни области, но не пропуска и семинара в АМТИИ, на който ще присъства за седми път.
Вдъхновител на форума е преподавателят в АМТИИ проф. Любен Досев, който е и дългогодишен артистичен директор на семинара. Негова е идеята изданията да са съобразени по време с останалите фолклорни събития в града и страната, тъй като много от гостите след края на обучението остават в Пловдив за Международния фолклорен фестивал, а други поемат към Копривщенския събор.
Какво четем:
🔴 Българско момиче с френска награда за поезия🔴 Между Дякона и Христос има една единствена разлика...
🔴 Багерите влязоха в циганската махала в Асеновград! (Видео)
Източник: Марица