Имало едно време, едно приказно царство – село Боженци



Има места, които притежават особена магия и ще ви накарат да се влюбите. Не само в околните забележителности и гледки, но и в човека до вас. Места, които трудно могат да се опишат с думи, но се усещат, когато сте там. Ако търсите красиво местенце за романтичен уикенд, България е пълна с места, които си струва да споделите с вашата половинка.

Село Боженци се намира на 16 км от град Габрово, разположен на двата бряга на река Божанка. Впечатляващ с добре запазените възрожденски и обществени сгради.  Село Боженци е архитектурен резерват с над 600 – годишна история. Запазило автентичния си старинен вид, както ценни архитектурни и етнографски паметници. Високите каменни огради, малките калдаръмени улички, каменните чешми, кованите дъбови врати и мостове носят една неповтирма романтична атмосфера. Тук всеки може да намери спокойствие и да потърси спасение от шума и стреса на големия град. В Боженци се провежда ежегодно детски пленер по живопис с участието на деца от различни градове. Автентични възстановки на народни обичаи – Гергьовден, Коледуване, Лазаруване. Селото предлага възможност за почивка във красивите къщички с възрожденски стил, механи, кафенета и малки дюкяни. Едно красиво местенце за романтичен уикенд.

ЛЮБОПИТНО

Според древна легенда, Боженци е създадено от красивата болярката Божана. Макар да останала вдовица, тя се грижела с любов и внимание за 9 те си деца. Но, настъпили дни тъмни и страшни. Цялото царство паднало под жестокостта на османците и всички се пръснали да търсят спасение в Балкана. Побегнала Божана с децата в северните склонове на Стара палнина и там се приютила, близо до една рекичка. Планината станала неин втори дом. Постепенно жителите от района започнали да наричат новите заселници – Божанците или Боженците. Оттам дошло и името на село Боженци. Божана и нейните спътници се установили до големия римски път, който от Никополис ад Иструм стига до Константинопол. Той се оказал и връзката на селото със света. Жителите на селото станали известни с предприемаческия си дух, развили търговия – кожухарство, абаджийство и ковачество. С времето те стигнали чак до Русия, Унгария и Италия. Замогнали се хората от селото и започнали да строят чудни къщи, богато украсени, окичени от край до край с шарени черги. Хората от селото дори получили разрешение да построят камбанария. Нещо, което било забранено по време на османско робство. След 40 години в селото  ударил и първият училищен звънец.

Село, на повече от 600 години, което и до днес пази духа на болярите!

НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ДА ВИДИТЕ

Архитектурния резерват „Етър“ – музей на открито, който представлява възстановка на българският бит, култура и занаятчийство. И намиращия се в близост Соколски манастир, където може да видите изложена експозиция с реликви от борбата за освобождение в изградения музей.


Какво четем:

🔴 ВИСОЦКИ: И не си доживях, и не съм си допял... (ВИДЕО)

🔴 Тези двама нагли роми плюят най-спокойно върху българските закони (ВИДЕО)

🔴 Изберете число и разберете какво ви чака

Източник: romantichenweekend



Коментари



горе