Романи се раждат в Лопушанския манастир



Лопушанският манастир, който се намира край село Георги Дамяново, е известен с храма си, умалено копие на този от Рилския манастир, с костницата си на избитите бунтовници по време на Чипровското въстание от 1688 година, а напоследък и с откритата зазидана икона, датирана отпреди 320 години.

Малцина обаче знаят, че той е избиран за място за усамотение и творчество. Писатели и поети са се наслаждавали на неговата тишина и спокойствие и са идвали за досег с природата и създаване на творби.

Пръв за тази цел го открива Иван Вазов. Като председател на окръжния съд в Берковица след Освобождението той често го посещавал. Посрещал го игуменът Гедеон Еленков от село Ковачица. В манастирските покои той написал няколко глави от „Под игото”. В светата обител се усамотявал и Антон Страшимиров, за да напише своето „Хоро”.

Преди писателите, в манастира отсядали революционери. При игумена Дионисий, който го възстановил след последното голямо разрушение, преспивал Васил Левски. Той идвал по своите дела в селото, където председател на революционния комитет бил самият Дионисий, а член – поп Георги от близкото село Меляне. Монаси взели участие и в бунта през септември 1923 година, поради което след потушаването му той бил превърнат в женски.

Царството на монахиинте обаче траяло само до 1931 година, когато за игумен е пратен македонецът Михил Достоински. Той построил първата хотелска част, пуснал малка ВЕЦ. Ремонти в манастира кипят и сега. Обновява се централният храм, дворът, костницата, довършва се гостоприемницата.

Всички, които посещават манастира, искат за зърнат откритата зазидана икона. На нея е изобразена в рядък вид Света Богородица с младенеца. До светинята са минали доста политици, депутати, кметове. Минал е и светецът от Байлово – стогодишният дядо Добри. Иконата е най-малко на 320 години, ако се приеме версията, че е оцеляла от запален в Чипровци храм през 1688 гдина.

Има и версия, че е от по ранни времена и че е била запазена от жена при първото унищожение на манастира при идването на турците по нашите земи. Защото Лопушанският манастир е съществувал още през 12-ти век.


Какво четем:

🔴 Кмет даде 12 000 лева стипендия на отличник

🔴 Емигрантът

🔴 Светлинното шоу на Пеещите фонтани с нов начален час (ВИДЕО)

Източник: Кмета



Коментари



горе