Нови критерии: 3 години уседналост за прием в първи клас
Нови правила за прием в първи клас въвежда Министерството на образованието, след като съдът отмени предишните и Столична община предложи уседналост. С най-голям шанс за записване ще са децата, чиито родители живеят в района на училището поне от 3 години, предвиждат промени в Наредба 10 на МОН, внесени за обсъждане на 28 юли.
Промяната вероятно цели предотвратяване на измамите, на които станахме свидетели - родители с фалшиви адресни регистрации да изместват семейства, които от години живеят край дадено желано училище.
Според измененията в наредбата общините ще разработват система за прием с водещ критерий близост на училището до постоянния/настоящия адрес на родителя/настойника.
Местната власт ще определя и прилежащи райони на училищата за обхват на учениците.
В територията на прилежащия район на средищните училища се включват и населените места без училища, от които са насочени учениците.
Децата, които отговарят на водещия критерий - близост до училището, ще се разпределят в следните групи:
- първа група - деца, чийто родител/настойник е с постоянен/настоящ адрес в прилежащия район на училището и постоянният/настоящият му адрес не е променян в последните над 3 години преди подаване на заявлението;
- втора група - деца, чийто родител/настойник е с постоянен/настоящ адрес в прилежащия район на училището повече от 1 година, но постоянният/настоящият му адрес е променен в периода през последните от 1 до 3 години преди подаване на заявлението;
- трета група - деца, чиито родител/настойник е с постоянен/настоящ адрес в прилежащия района на училището, но постоянният/настоящият му адрес е бил променен през последната една година преди подаване на заявлението;
- четвърта група - деца, чиито родител/настойник е с постоянен/настоящ адрес извън прилежащия район на училището към деня на подаване на заявлението.
Първа група ще има най-голям шанс за прием, четвърта - най-малък.
За разпределянето в групите ще се взема по-благоприятния за ученика адрес (постоянен или настоящ).
Когато броят на децата в определена група надхвърля броя на местата, децата в тази група ще се подреждат по следните допълнителни критерии:
1. дете с трайни увреждания над 50%;
2. дете с двама починали родители;
3. други деца от семейството, обучаващи се в училището;
4. деца, завършили подготвителна група в избраното училище.
Според мотивите на министъра на образованието Красимир Вълчев въвеждането на единен критерий за прием в първи клас е необходимо "за гарантиране равен достъп до качествено образование и приобщаване на всеки ученик".
Собствена система за прием на база тези критерии ще е нужна само на общините с повече от едно училище.
Предложените изменения са обсъдени с членовете на работната група, назначена със заповед на министъра на образованието и науката, подчертават от МОН.
Според тях промените ще улеснят работата на училищата, без да се нарушава интересът на учениците, и се създават условия общините да гарантират равнопоставеност на всички кандидати при приема в първи клас и да се преодолее концентрирането на ученици в определени училища за сметка на други.
Определят се ясни правила за прием, което ще осигури и по-добри възможности за контрол при кандидатстване, класиране и записване на учениците в различните видове училища, пише още министър Вълчев.
Какво четем:
🔴 Ако има нещо, което да е останало непроменено в годините на прехода, това е характерът на Българския Държавен Служител🔴 Психиатър: Най-добре е 4 дни да се работи, 3 да се почива
🔴 Какво пише в македонските учебници за българите
Източник: offnews