С какво България е по-добра от "тази пуста чужбина"
Август е. Месецът на отпускарите. Времето, в което българската диаспора се завръща в родината. Това е и времето, в което летището в София поне вкарва повече хора в страната, отколкото изкарва. Обикновено е обратното.
Често между “българите там” и “българите тук” се появяват искри. Критиките на едните, че “тук”, тоест в България, всичко е от зле по-зле и не може да се сравни с новата родина, се сблъскват с твърденията на другите, че “там”, сиреч в чужбина, българите само мият чинии и обслужват местните старци, заробени, подигравани и мръзнещи в непрестанен студ и дъжд.
Разбира се, нито едно от тези твърдения не е вярно. За прелестите на Европа има достатъчно пътеводители, а и повечето българи, дори и да не си признават добрите страни на широкия свят, събират пари да пратят децата си да учат там. Но наистина ли България е толкова зле, че да заслужава само оплакване, презрение и критика? Истината е, че има поне 10 неща, които човек може да срещне, изживее или има само в страната ни, и те са най-добрите в целия свят.
Доматите
Откърмени сме с легенди за това, че от българската природа по-красива няма. Стихове, приказки, романи, народни песни, патриотизъм – всичко се върти около тази “страна като една човешка длан” с прекрасни планини, гори и море. Донякъде е вярно - България е страна, в която можеш да караш ски, да отидеш на плаж, населението е малко за територията ѝ и все още разполага с огромни незаселени площи.
Зимите могат да са тежки, но свършват. Летата може да са горещи, но термометърът никога не стига 50 градуса. Няма унищожителни тайфуни, дъждът не продължава с месеци, няма нощи, траещи по 6 месеца… Е, няма и хавайски цветове, ниагарски водопади, малдивски океани, северно сияние, средновековни замъци, фараонски пирамиди, джунгли, вулкани или ледници.
Така че, ако сме искрени, трябва да си признаем, че по-красиви кътчета на планетата има безброй, но толкова удобни за живот откъм природа рядко се намират.
Друг е въпросът как хомо булгарикус успява да се възползва от мекотата на природата си, но едно може да се каже със сигурност - българинът умее да гледа домати, а българската земя – да ги ражда. Без шега - по-вкусни от българските домати не се намират никъде другаде. Между другото, и всеки малко по-запознат с България чужденец познава доматите ни и трябва само да преброи до 10, за да е чул задължителната реплика: “Абе друго не ми липсва, ама истински домати има само в България”.
Интернетът
Сигурно вече почти няма българин, който да не е излизал в чужбина и да не е установил, че в едно страната ни определено е абсолютен първенец. Бърз и качествен интернет, който освен това е безплатен на обществени места. Това би трябвало да е и най-очевидното доказателство, че там, където пазарът е свободен и не се атакува от олигарси и мафиоти, нещата се случват “дори и в България”.
Училището
То е една от най-критикуваните институции през последните 27 години, но изключително несправедливо. Има две упорити клишета, които бих могла да оборя веднага. Едното е, че днешните ученици са по-неграмотни от нас.
Бегъл поглед върху правописа на 50-годишните обаче не потвърждава това. Пълният член е тера инкогнита за поколения далеч преди милениумите, да не говорим за мистерията кога се пише “и” и кога “й”. Да си припомним и това, че преди 27 години нямахме достъп нито до толкова информация, нито до цялата световна литература, нито до филмите и музиката на света извън соцлагера… Истината е, че днешните младежи са много по-грамотни и свободни от родителите си. Второто клише е, че училището бълва нищо неумеещи граждани. Как тогава в Германия групата на българските студенти е или равна, или втора по успех след китайската вече 27 години поред? Факт е, че има проблем с включването на всички деца към учебния процес, но това не се дължи на училището.
България все още е една от страните в света, в които и овчарче от планината може да стане академик, без да плаща огромни такси, стига да е умно и да има желание или родители, които държат на образованието.
Услугите
Имам предвид дребните услуги като фризьорство, козметика, шев, обущарство, майсторите у дома. Всъщност между майсторите и ремонтите в България и в чужбина има много прилики и само една разлика – приликата е, че всеки ремонт може да доведе до инфаркт и развод семействата, които си го причиняват, но поне цената за този ад е в пъти по-ниска в България. В индустрията с услугите около красотата българите предлагат много по-качествен труд и пак на достъпна цена.
Театрите, операта,
концертите
В България цената за спектакли в операта, в театрите или дори за концерти и фестивали все още е напълно достъпна за повечето хора, макар и това да е нож с две остриета, що се отнася до хонорарите и бюджетите на артистите. Но въпреки баснословните цени за опера в чужбина – под 60 евро билети се намират само с отстъпка, хората на изкуството и зад граница не са високоплатени. За съжаление.
Разбира се, този списък може да се продължи с още хиляда точки, ако всеки включи в него онова, което го привлича в родината – от приятели и фамилия до шкембето, гайдите или Свещари и Перперикон. Хубаво е човек да ги има пред очите си, преди да обяви, че „по-зле от България няма“, защото няма да е прав. Има.
Капка Тодорова
Какво четем:
🔴 Откриха шестнайста църква в средновековния град Червен🔴 Как раздавали правосъдие старите родопчани
🔴 Бойка Атанасова: Разплаках се, когато Ивопрегърна близките си след 7 години в затвора
Източник: 24 часа