За здраве – мента



Ментата е без съмнение една от билките, най-добре позната и най-широко използвана от българина под различни форми - по-традиционната - като напитка (чай), и по-новите - като част от хранителни добавки или мазила (най-често като екстракт от мента или ментово масло). Тя е род растение с няколко основни разновидности, което е широко разпространено у нас и расте както в диво състояние, така и култивирано. В медицината, както традиционната, така и модерната, се използва най-вече т.нар. черна (или люта) мента (мента пиперита). В кулинарията пък се ползва видът мента спиката, която всички знаят просто като джоджен.

Ментата представлява ниско растение, по-рядко наподобяващо малък храст, с червеникави цветове, които се появяват в периода юли-август, с характерна миризма, дължаща се на високото съдържание на ментол (отнася се най-вече за мента пиперита). Традиционната употреба на ментата в билколечението е заимствана в много направления и от съвременната медицина и фармация. Основните сфери на приложение на ментата под формата на свежа или изсушена билка или билков екстракт са:

При проблеми с храносмилането

Според най-новите данни ментата подобрява действието на жлъчния сок, който организмът използва, за да разгражда и усвоява мазнините. Същевременно билката действа успокояващо на стомашните мускули. Тези нейни действия улесняват храносмилането и намаляват отделянето на газове - най-честа причина за тежест в стомаха. Синдромът на раздразненото черво много често се третира и повлиява добре от прилагането на продукт, съдържащ мента, независимо дали става дума за билкова отвара (чай), капки (тинктура) или в твърда форма (таблетка, капсула). Синдромът на раздразненото черво се проявява с болки, повдигане, диария и прекомерно отделяне на газове. Данни от най-новите изследвания показват, че когато се прилага под формата на капсули, ментата действа най-успешно, тъй като капсулите преминават неразтворени през стомаха и се разграждат именно където трябва да действат - в червата.

Срещу лошия дъх в устата

Силният аромат на ментата, дължащ се на съдържанието на ментол, помага да се прикрие лошият дъх в устата (халитоза). Антимикробните свойства на билката води до намаляване количеството на микробите в устата, причина за лошия дъх (още за това как да се преборим с лошия дъх в устата).

Приложение в козметиката

Благодарение на приятния си аромат ментата се използва масово в различни козметични средства. Освежаващият и охлаждащ ефект я правят подходяща за влагане в пасти за зъби, лосиони, дъвки, сапуни, парфюми, както и в ароматерапията. С аромат на мента се продават и различни препарати за домакинството, например продукти за почистване и свещи.

При заболявания

Основният химикал в ментата - ментолът, често се използва във фармацията като съставка в откашлящи средства. Така се постига изтъняване на мукуса и по-лесното му отхрачване. Ментолът (основно под формата на капки и спрей) също така се използва като успокояващо средство при запушения в резултат на настинка или грип нос.

Ментата е съставка в много кремове и унгвенти, предназначени за раздразнена кожа. Успокояващият и охлаждащият й ефект се проявява при раздразнения от различен характер, включително при алергични реакции, обриви и други действия на различни отрови върху кожата.

Ментолът - главната съставка на ментата, може да бъде токсичен в големи количества. Натравянето с мента се проявява с кръв в урината, учестено дишане, замайване, тремори, повръщане и болки в корема. Ако прецените, че сте се натровили с мента, най-добре е да потърсите незабавно консултация с лекар.

Макар и не много чести се наблюдават случаи на хора, алергични към мента. Ако имате съмнения, че сте от тях, преди да използвате продукт, съдържащ мента - независимо дали за вътрешна употреба (капки, капсули, таблетки) или за външно приложение (кремове, лосиони, сапуни и др.под.), преди да използвате такъв продукт, се консултирайте със своя личен лекар или специалист.

Напоследък се увеличава използването на ментата под форма на ментово масло. По правило то съдържа по-висока концентрация на ментол. Затова не бива да се вдишва.


Какво четем:

🔴 Вижте новата реклама на кисело мляко "Момчиловци" в Китай (ВИДЕО)

🔴 Не опитвайте да спрете диарията, помъчете се да неутрализирате токсините

🔴 Майстор на суджуци обявен за враг на народа

Източник: BG-VOICE



Коментари



горе