Революция за ново и качествено българско училище



В България виждаме отново как различните показатели се повишават, което увеличава и шанса да се завърнат голяма част от заминалите в странство български имигранти в рамките на три години от днес (нещо, което вярвам, че може да се случи, ако продължат днешните темпове на развитие), но никой не обръща голямо внимание на един съществен въпрос – образованието.  Всички знаем, че българското образование има проблем. Училищата не функционират правилно, университетите също и този въпрос трябва да намери своето решение веднага. Не е правилно, противоречи дори на интересите на целия народ, да виждаме как бъдещето, мозъците на страната изтичат в чужбина, поради недостатъците на образователната система и свързаната с тях липса на възможности за личностно и професионално развитие

България в момента полага неимоверни усилия, за да привлече качествени инвеститори, особено в сферата на високите технологии и да създаде нови работни места и то не за „евтина” работна ръка, а за дейности с високо качество. Опитва се да привлече американски и китайски компании, нещо което вече дава своите резултати. При всички положения тези компании търсят хора с необходимото ниво на образование и умения за своето кадрово обезпечаване, което за съжаление днес България не може да им предложи като необходим брой на подготвени хора. Според някои, възможно е евентуално голямото развитие да привлече специалисти и от други страни, като Гърция, където безработицата сред висококвалифицираните кадри е голяма и нарастваща, поради кризата. Това при всички положения ще се случи, но не това е основата, на която трябва да се опира една страна, след като икономическите имигранти напускат страната със същите темпове, с които идват.

България ще трябва да възприеме и приложи една нова идеология: ще трябва да произведе висококвалифициран човешки потенциал, за да може да продължи с високи темпове развитието си в бъдеще в една все по-конкуретна международна среда, като се обърне специално внимание на специализацията в отделните области, в които иска да държи палмата на първенството. Правителството на Бойко Борисов трябва да изготви една 30-годишна програма, която да даде шанс на новите поколения да получат качествено образование и да обезпечи кадрово страната и компаниите, които ще дойдат тук, а не младите да търсят работа някъде другаде в чужбина, където трудно биха се наредили в първите редици на висококвалифираните специалисти. Не е достатъчно  правителството само да върне обратно една голяма част от българските имигранти (които вярвам, че ще се върнат), а да създаде нови кадри, които ще бъдат достойни да държат бъдещето на страната в ръцете си и да съградят едно ново поколение от способни и конкурентни българи в рамките на обединена Европа.         

Училищата в България с днешната си система на функциониране имат съществени недостатъци. Убеден съм, че трябва да бъдат преразгледани и променени всички учебни програми, като се сложи ударение на качественото развитие на способните и будни ученици, както и на тяхната подготовка за един правилен избор в тяхната последваща професионална кариера. Много би ми се искало да бъде буквално „копиран” моделът на англо-американското училище в Панчарево до София, в което днес ходят ограничен брой учащи се и изискващо доста високи такси за функционирането и издръжката си.   Вярвам, че ако правителството Борисов се опита да създаде една работна група с помощта на американски и британски специалисти, както и на най-добрите млади български специалисти в сферата на образованието, ще е в състояние да направи буквално „чудеса” в тази сфера. По скромното ми мнение, днешното модерно българско училище трябва да изглежда така:  

1.       Вместо сегашните мнобройни училищни сгради в градовете, където проблемите идват и от остарялата учебна и материална база, три или четири училища и дори повече трябва да бъдат обединени и сляти в едно и да бъде даден приоритет на изграждането на нови съвременни сгради с големи кампуси близо до тях, 200-300 декара за всяко едно от тези училища. Да бъдат изградени модерни сгради със зали за преподаване и отделни просторни помещения за спортни и други свободни занимания, библиотека, лаборатории, работилници и ателиета за изкуства. Всяко едно такова училище – модел, ще изисква съществени капиталовложения, които вярвам, че си заслужава да намерим и инвестираме. Но по-ценното и важното от самите инвестиции ще бъде подборът и организацията на работа на преподавателите, учителите и специалистите, точното и стриктно спазване на организацията на функциониране на училището, както и начинът на оценяване на учащите се. Намаляването на днешните многобройни разпръснати училищни сгради в един голям комплекс ще намали разходите по подръжка на съоръженията, като ще трябва да се помисли само за покриване на разходите за придвижването на учениците до тях с автобуси или друг транспорт. 

2.       За мен би било изключително полезно и правилно, ако бъде възприета въпросната ми идея, да бъдат изградени от пет до десет подобни учебни комплекса с помощта на финансовата помощ на ЕС и държавата и при стриктно спазване и надзор на планирането на това модерно училище от англо-саксонски образователни специалисти от САЩ и Великобритания, поради много доброто си ноу-хау в тази област.

3.       Да бъде създаден също така един специален фонд за реформиране на образованието и училищата, който да обезпечи финансирането на това развитие. Този фонд трябва да набира средства от специалните програми на ЕС, от дарители (които съм сигурен, че ще бъдат доста), както и от една специално създадена данъчна система, приложена за постигане на тази достойна цел. Убеден съм, че този данък ще бъде плащан без възражение от всички българи, които са доказали в хилядолетната си история, че дават мило и драго за образованието на своите деца.

4.      Да бъде приложен един 15-годишен план за организирането на тази система в рамките на цялата държава и за заместването на сега съществуващите езикови гимназии и училища със специални-образцови училища, в които ще могат да се учат младите хора, показали най-добри показатели в образователното си развитие и с високо ниво на интелигентност.  За радост в България има много такива деца, които печелят непрекъснато различни отличия на всички международни олимпиади.

5.      Съвременното училище трябва да се опира на модерно написани програми и учебници (които добре би било вече да са електронни и на цифров носител), създадени на основата на едно модерно планиране. Също така то трябва да функционира в тясна връзка с висшите учебни заведения и с много добре структурирана методика за професионална орентация и реализация.  

Това са само някои мои наброски и идеи, които „хвърлям” в пространството за начертаването на един голям план за образователна реформа, от която се нуждае страната, за да произведе още по-добър човешки потенциал и да положи основите на своето бъдеще като неразделна и достойна част на ЕС. Би ми се искало да вярвам, че тези мои възгледи могат да послужат като основа за един голям обществен диалог и дебат и за да стане ясно, че обществото повече не може да чака за разрешаването на проблемите, свързани с най-важната му духовна храна, каквато е образованието на подрастващите. Чрез доброто образование обществото може да следва неотклонно своя път напред със стабилни и големи крачки към бъдещето, нещо с което ще се положат основите на една страна, конкурентна на останалите и имаща силата да не се отклонява от своето развитие, когато е правилно структурирано и опиращо се на стабилни основи.

Възприемането на англосаксонските модели на обучение вярвам, че са Алфата и Омегата за доброто организиране и прилагане на една нова образователна политика. Прилагането  на най-добрите образци на англо-американската училищна система в една по-масова форма би трябвало да се превърне в обозрима мечта за цялото общество. Мечта, която е напълно постижима и осъществима. 



Източник:





Коментари

горе