Асен Йорданов - българинът, който измисли еърбеците



Ако попитате по-младите дали са чували за Асен Йорданов (1896-1967) и какви са неговите постижения, със сигурност няма да знаят. За съжаление името на гениалния български конструктор и пилот е известно повече по света, а в Щатите го почитат като икона на авиацията.

Той е баща на първия български самолет "Експрес", преименуван по-късно на "Йорданов1". Участвал е в конструирането на "Боинг", изтребителите Локхийд P-38, Лайтнинг и Къртис Хоук 81, бомбардировачите Б-24 и Б-29, както и на транспортния самолет Дъглас DC-3.

Това не е всичко - Асен Йорданов е създател на въздушната възглавница (еърбег), а също и на апарата Джордафон - дал основата на днешния телефонен секретар. Реплика от „Йорданов 1” ще бъде изложена на 8 август в Музея на авиацията в Крумово. Тя се прави по случай 100-годишния юбилей на родното самолетостроене. 

Асен Йорданов конструира машината едва 19-годишен. Две години по-късно заминава за Страната на неограничените възможности, където остава до края на живота си. Птичето каца на рамото му през 1921 година, когато Американският аероклуб обявява конкурс за обиколка на Земята със самолет.

Асен Йорданов и още един българин - Гаврил Стоянов, успяват да заминат, след като правителството на Александър Стамболийски ги спонсорира с 6000 долара. Двамата пристигат в Америка, но състезанието се проваля заради липсата на други участници.

Асен Йорданов завършва там аероинженерство, химия, физика и радиоинженерство. Издава 9 книги и учебни помагала за авиоинженери и пилоти, преведени на няколко езика, но не и на български. Открива и авиационно училище, което добива слава на най-авторитетната школа за подготовка на пилоти за гражданската авиация на САЩ.

За своите заслуги световноизвестният ни изобретател, наричан Джорданоф, а на галено Джери,  е обявен за почетен гражданин на Ню Йорк. На летище „Ла Гуардия“ е поставена паметна плоча с името му. Негови лични вещи и архиви са изложени в Музея за авиация и космонавтика „Смитсониан“ във Вашингтон.

Имал е три брака, но не е оставил наследник. Умира на 71 г.,  последното му желание е било прахът му да се разпръсне от самолет над Америка.

Първият ни самолет е патентован в България след редица изпитания от Министерството на войната на 10 август 1915 г. Ведомството купува самолета за 16 000 лв. и го зачислява като учебна машина в състава на Аеропланното отделение под името на своя създател „Асен Йорданов“.

По случай 100-годишния юбилей ентусиасти трескаво подготвят негова реплика, разказа за "Марица" о.р. генерал Спас Спасов. Той е председател на Фондация "Български ВВС", която съвместно с ръководството на музея се заемат с инициативата да отбележат тържествено вековната годишнина.

В рамките 8-10 август Музеят на авиацията ще е домакин на изложението "Построено от българи". Освен репликата "Йорданов 1", на него ще се демонстрират уникални летящи машини, като свръхлеки самолети и автожири, моторни парапланери и делтапланери, дело на  родни светила в авиоинженерството.

Възстановката на "Йорданов 1" се реализира по Национална програма "Родолюбие" (2014-2016), осъществена от Изпълнителна агенция "Военни клубове и военнопочивно дело към Министерство на отбраната.

Тъй като от аероплана не е запазена нито една скица, той се прави по снимка, така че репликата ще е около 90 процента. "Йорданов 1" е с параметри 8 метра дължина и 15 метра при разперени крила. Той е биплан (двуместен), с мощен 4-цилиндров двигател с водно охлаждане и мощност 100 конски сили.

За час гори 120 литра гориво и 30 литра масло. 1500 метра е максималната височина, която достига, а максималната му скорост е 85 км/час. На този етап машината няма да лети, но такъв вариант се обмисля в бъдеще.

Генералът е песимист, че може да има рестарт на родното самолетостроене, което е било в разцвет през първата половина на миналия век. През годините крилата му са прекършвани на два пъти. Първия път с диктата на Ньойския договор през 1919 година, когато забраняват  да имаме авиация. Самолетите ни са унищожени, а личният състав е уволнен. Това срива бъдещето на летеца и конструктор Асен Йорданов в България. Втория път родните самолети са свалени от производство, понеже страната ни е задължена да купува единствено от бившия СССР.  

Преди това в продължение на десетилетия на базата на "Йорданов 1" у нас се изграждат три самолетостроителни предприятия - Държавната аеропланна работилница в Божурище, „Капрони Български“ в Казанлък и Държавната самолетна фабрика в Ловеч.

Първото е създадено през 1926 г. и произвежда самолети до 1941 г. Оттам са излизали моделите ДАР- 1 до ДАР-10. Началото е поставено от германския инженер Херман Винтер. След това базата се мести в Ловеч. В нея се произвеждат самолетите ДАР-9 „Синигер”, самолети ЛАЗ-7, ЛАЗ-7М в серийно производство. ЛАЗ-8 един екземпляр, ЛАЗ-12 и С-12 прототипи.

Тук са произведени най-много самолети от типа ЛАЗ-7- 150 броя, и ЛАЗ-7М - 160 броя. Фабриката спира производството си през 1954 г. Също през 1926 г. се строи и "Капрони Български". В нея влага капитали чешката авиационна фирма „Аеро-Прага”.

През 1930 г. фабриката се купува от италианската фирма „Капрони”. Тя произвежда самолетите КБ-1 „Пеперуда”, КБ-2,3,4 „ЧучулигаІ,ІІ,ІІІ”, Капрони-309 „Гибли”, КБ-11”Фазан”. Дейността е преустановена през 1942 г. Така за 30 години активно самолетостроене в България са произведени над 600 самолета от 23 типа, предимно военни и учебни. След промените се конструират и патентоват модели, пригодени единствено за бизнес полети, но не и за гражданска авиация.

=Юбилейна монета= 

Българската народна банка пусна в обращение на 20 юли сребърна възпоменателна монета „100 години българско самолетостроене”. Тя е с номинал 10 лева и се продава на касите на БНБ за 66 лв. с  ДДС. На лицевата страна на монетата е изобразена емблемата на БНБ с годината „1879” .

На обратната страна на монетата е първият български моторен самолет - биплан, конструиран от Асен Йорданов. Околовръст има надпис „Българско самолетостроене” и „100 години“. Паричката тежи 23,33 грама, с диаметър 38,61 мм. Тя е с тираж 3000 бройки.





=Авиоспециалистът Дейвид Ърл:=

Джорданоф е най-великият

Ето какво е написал за Асен Йорданов американският авиоспециалист Дейвид Ърл:  "Деветдесет на сто от познанията си по авиация щатските летци дължат на г-н Джорданоф. Почти всички от стоте хиляди наши летци в Америка притежават неговите книги и те се четат като Библията. Досега е ненадминат и пръв в това отношение.

Тренингът по неговите думи ни донесе значителни успехи по време на Втората световна война. Хората от ВВС се кълнат в книгите на Джорданоф. Те се издават в милионен тираж, а са антикварна ценност.

Невъзможно е да си представим съвременната авиация, без тя да е използвала като най-привлекателно и същевременно най-ефикасно методично средство книжнината на българина".

Фондация Български ВВС ще издаде на български език най-прочутата книга на Асен Йорданов "Вашите криле". Това е едно комплексно пособие за тогавашната подготовка на пилоти.

Издадена е през 1936 г., с преиздаване през 1939 и 1942 г. Отпечатани са повече от 250 000 екземпляра. Преведена е във Франция, Италия, бившия СССР и Полша, но е непозната в България, както и цялото му творчество.


Какво четем:

🔴 Автентични български сватби на панаир край Дунав

🔴 Гаджето на наш футболен национал хит в Израел (Снимки)

🔴 Крепостта Кастрици – най-северното пристанище на Варненския залив

Източник: Марица



Коментари



горе