Външно министерство: Свободното къмпингуване в Гърция може да се наказва и със затвор
Свободното къмпингуване в Гърция е забранено и се допуска само на утвърдените и регистрирани за целта места, припомнят от Министерството на външните работи (МВнР). Неспазването на тази забрана може да бъде наказана с административно наказание – предупреждение, парична глоба в размер на 150 евро или лишаване от свобода за срок до три месеца.
От Външно министерство бяха издали подобно предупреждение в средата на юли. Въпреки това, преди няколко дни стана известно, че двама българи са били задържани, заради къмпингуване в крайбрежната зона на втория ръкав на Халкидики - Ситония.
От ведомството предупреждават, че разпоредбите, свързани с къмпингуването, може да се прилагат по различен начин в различните части на Гърция и препоръчват на българите, които отиват на палатка в Гърция, добре да оглеждат мястото, което ще изберат, както и да се информират за подобни разпоредби в други държави.
Към МВнР действа ситуационен център, чиято основна цел е да оказва съдействие на българските граждани в чужбина при кризисни ситуации, природни катаклизми или други извънредни обстоятелства.
Основната задача пред консулите в представителствата на България в различни държави е да се оказват съдействие при случаи на смърт, злополука, арест или насилие, както и ако се наложи издаване на документ за самоличност. Те могат да съдействат при нещастни случаи с уведомяване на близките на пострадалия или починалия. В случай на задържане отново консулът може да съдейства за уведомяване на близките или за осигуряване на преводач за разпитите, както и да препоръча адвокат, припомниха от Външно министерство.
Оттам обявиха, че много често има жалби от граждани, в повечето случаи неоснователни, в които те се оплакват за неща, за които консулите не отговарят. Като например заплащане на транспортни разходи, на болнично лечение или на съдействие пред съд.
Ако се наложи да ви бъдат издадени документи за самоличност - в случай на кражба или изгубване, отново трябва да се обърнете към българското дипломатическо представителство в съответната държава. Ако такова няма, може да потърсите съдействие от представителство на държава - членка на Европейския съюз. Подава се искане за издаване на временен паспорт. С него може да продължите маршрута си както пожелаете. Ако ви бъде издаден т.нар. ETD (emergency travel document - извънреден документ за пътуване), не може да променяте маршрута си.
От Външно министерство дадоха пример със скорошен случай на жена, която е била ограбена в Малта, където няма българска консулска служба. Самоличността на жената е потвърдена от Рим и й е издаден ETD. Вместо да се прибере в София, обаче, жената каца в Скопие с идеята да влезе в България от Македония. Властите обаче не я пускат там и я връщат в Малта, за да се прибере директно в София.
Какво четем:
🔴 Къде да скрием ценните си вещи, когато сме на плажа🔴 Ново фейсбук предизвикателство - да се носят само 33 артикула в рамките на 3 месеца
🔴 Д-р Сотир Марчев: Подгответе се за дълга старост
Източник: Дневник