Българската авиация - емблеми и имена



Началото на българското самолетостроене е поставено точно преди 102 години. В горещия 10 август на 1915-та едно 19-годишно момче конструира първия роден летателен апарат. Името на младежа е Асен Йорданов, а преди две години, по повод 1 век българска авиация, на Летище Крумово край Пловдив, беше изложен макет на прототипа „Йорданов-1“.

Асен ЙордановБългаринът, който е обявен за един от гениалните инженери на отминалото столетие, се мести да живее и работи в Съединените щати през 1921 година. Там, освен че става авиатор, той конструира и първия многоцелеви самолет в света. Нарича един от най-надеждните и успешни пътнически лайнери в целия свят през 30-те години „Дъглас ДС-3”.

АсенАсен Йорданов Йорданов взима участие и в създаването на редица военни въздушни машини. Това са „Б-29 супер Фортрес”, „Лайтинг П-38” и „Боинг” – „Б-17” – част от въздушните армии през Втората световна война. За Асен Йорданов – всепризнатия талант от висшия пилотаж сме Ви разказвали вече в delo.bg. Първият транспортен самолет не е единственото изобретение на българина. Вижте и другите му заслуги и още световноизвестни изобретения на българи.

Хараламби ДжамджиевИ още малко факти за българската авиация, с която България трябва да се гордее:

Малко хора знаят, че крайдунавският град Силистра и историята на древния град е свързани със самото началото на родната авиация. В самото начало на миналия XX век в северния град като военен работи Хараламби Джамджиев, който е известен като първият авиоконструктор у нас.

В местната гарнизонна работилница Джамджиев изработва първия орнитоптер made in BG. Летателният апарат е създаден изключително по негови чертежи. Измислената от него механична птица има еластични криле.

Орнитоптер, Хараламби Джамджиев

Преди 35 години заводът „Оргтехника“ в Силистра изпълнява свръх важни поръчки по програмата „Интеркосмос“. В т.нар. руско Звездно градче, от неработещия вече комбинат, е изпратен голям комплект от печатни платки, произведени по специална технология и необходими за космическа електронна апаратура.

Илия Мирчев от близкото до Силистра село Айдемир показва авторската си самолетна конструкция през 1985 година. Това се случва в Пловдив, по време на първия у нас преглед на летателни апарати.

През далечната 1952 година спира производствената дейност и на последният самолет в България, от тогава до днес ние нямаше как да се похвалим, че строим машини-птици.

През месец август 2015 г. започна сглобяването на ултралеките самолети SKYLEADER 600, създадени в завод на фирма „Ихлаван еърплейнс“ (Jihlavan Airplanes) в Чехия. Български военни пилоти и авиоинженери от компанията ACB са взели лиценза за разпространение на самолетите в Гърция, Румъния, Полша и България. Още за новия проект може да прочетете в статията Със SKYLEADER 600 България пак е част от авиобизнеса.


Какво четем:

🔴 102 години от полета на първия български самолет

🔴 Защо турският капитан не отдаде чест на Румен Радев

🔴 Почнаха "магистралата" Пловдив - Асеновград, правят и Асеновград - Кърджали

Източник: delo.bg



Коментари



горе