Водната Одисея в Пчеларово продължава, чака се помощ от държавната власт
Още преди повече от месец жители от горната махала алармираха, че от седмици чешмите им са пресъхнали. Търсят вина в близкия басейн на СПА-центъра и в съселяните си, които не проявяват никаква солидарност и поливат градините си, без да мислят, че някои хора нямат дори за пиене.
„Разбирам неудобството на моите съселяни, че не могат да ползват своите бойлери и перални. Подаваме по 10 кубика през 7 часа и се опитваме да контролираме, за да достига до всички улици, така че хората да имат вода няколко часа, колкото да си налеят съдовете.“, добавя Маргарита Стойкова.
По въпроса за басейна, кметският наместник развенчава слуховете с обяснението, че е правено специално замерване съвместно със специалисти от В и К-Кърджали. Установило се, че басейнът не се захранва от селския водопровод, а си има собствен източник. А и плувното съоръжение е построено преди 2 години, докато проблемите с водата датират от 5-6.
„Не сме бездействали. Търсили сме решение през всичките тези години. От миналия месец предприехме подмяна на цялата вътрешна водопреносна мрежа със съдействието на община Черноочене и ВиК-Кърджали. Така ще спрат пробивите и течовете, предизвикани от старите амортизирани тръби. Подменихме 1200 метра, остават още около 300 м. Монтират се и кранове, за да може да се контролира подаването на безценната течност и тогава вече ще мислим да насрочим някакъв режим.“, така отговаря Стойкова на обвиненията на съселяните си, че не е направила график за водоподаване.
Сушата е едната причина да намалее нивото на съществуващите водоизточници и да не достига вода. Другата причина е поливането с питейна вода. А и жителите на селото стават два пъти повече през летните месеци, което води и до по-голяма консумация. Обикновено пчеларовци са около 70 човека, а в момента подминават 150.
Надеждата на кметския наместник е в предстоящото сондиране за търсене на вода, за да има допълнителен водоизточник. Чакат сондата да дойде до края на седмицата. Това ще даде възможност да се подава повече вода, та да стигне и до горната махала. Макар че има няколко къщи в селото, които по никакъв начин не могат да се водоснабдят, затова ВиК- дружеството се е ангажирало да доставя вода с водоноски, като осигурява 500 литра на всяка къща.
За трайното решаване на водоснабдяването Пчеларово може да разчита само на държавата. „Ние сме малко село в малка община и няма как да осигурим собствен ресурс, та да се справим веднъж завинаги с въпроса.“, обобщава Маргарита Стойкова.
Текст и снимки Валентина Иванова
Какво четем:
🔴 Крепост Кривус – едно диво, родопско изживяване🔴 Яйцата от пъдпъдък – алтернатива на лекарствата
🔴 О. БОЯН САРЪЕВ: ГОТВИ СЕ АВТОНОМИЯ НА РОДОПИТЕ!
Източник: Нов живот