Как Григор Димитров спечели най-голямата си титла
Бързи крака и бавни бекхенди. Това бяха ключовите елементи в перфектния игрови план на Григор Димитров срещу Ник Кириос в битката за титлата в Синсинати, пише анализаторът на АТП Крей О'Шейнеси. Българският тенисист не загуби нито един сет по пътя към най-големия трофей в кариерата си и допусна само един пробив в 53 сервис гейма.
Димитров показа изключително спокойна, търпелива и дисциплинирана игра през целия турнир. Във финала той изцяло контролираше играта от основната линия и успя по перфектен начин да неутрализира мощта на 22-годишния Кириос. Българинът беше блестящ в защита и почти не даде лесни точки от дъното на корта.
"Димитров имаше много умен план за игра в защита, който сработи до перфектност. Той покриваше целия корт с впечатляващата си бързина и накара Кириос да пресилва ударите си, като го принуди да взима топката ниско и с бавна скорост, без да има възможност да я атакува. Това беше може би най-умният от стратегическа гледна точка мач, който Димитров някога е правил", коментира О'Шейнеси.
Димитров показа брилянтна работа с краката и скоростно придвижване в защита. Той връщаше почти всяка топка и непрекъснато караше съперника да прави допълнителни удари. Кириос нямаше отговор срещу бързината на българина, стигнеше ли се до надлъгване от основната линия.
В мача имаше 16 разигравания с повече от десет удара. Григор Димитров спечели 15 от тях. Кириос имаше леко предимство в късите точки (до четири удара), което дойде заради повечето му асове - 14 срещу 10. Българинът обаче доминираше категорично, влезеше ли в по-дълго разиграване. Той излезе победител в 33 от 47-те точки, в които имаше пет и повече удари.
Сеченият бекхенд се оказа най-силното оръжие на Димитров в дефанзвен план. Когато биваше притиснат зад основната линия, той много добре успяваше да сваля топката ниско и да променя темпото на разиграванията. Данните на АТП показват, че във втория кръг срещу Фелисиано Лопес Димитров е изпълнявал ударите си от основната линия средно с около 120 км/ч.
Срещу Кириос българинът е намалил средната скорост с 15 км/ч. Това е довело и до драстично намаляване на силата на ударите от основната линия на австралиеца - от обичайните за него 125 км/ч до 110 км/ч.
"Това беше един от онези мачове, в които не се виждаше как Кириос ще направи удар, който Димитров да не може да достигне", пише още О'Шейнеси.
Изключително впечатляващ във финала беше и форхендът от движение на българина. Благодарение на този удар той съумяваше да премине от защита в атака, дори когато беше изтласкан далеч зад основната линия.
Димитров направи няколко бляскави уинъра по този начин. Но дори когато не успяваше да завърши директно с контраатакуващ форхенд, той правеше достатъчно, за да си спечели по-добра позиция в разиграването или да предизвика грешка на съперника.
Кириос направи 24 грешки при удари от основната линия - 12 от бекхенд и 12 от форхенд. 16 от тях (по осем към двете страни) бяха предизвикани от форхенда на българина. А от останалите осем пропуска шест дойдоха след сечен бекхенд на Димитров.
Търпение и спокойствие
Турнирът в Синсинати беше огромно изпитание за способността на Димитров да бъде търпелив и да изчаква точния момент за атака. От една страна, характеристиката на почти всичките му съперници го изискваше. И от друга, много от фаворитите напуснаха рано надпреварата и това значително повиши напрежението върху българина.
В четири от петте си мача Димитров трябваше да играе с тенисисти, които са много агресивни и притежават изключителен сервис - Кириос, Джон Иснър, Хуан Мартин дел Потро и Фелисиано Лопес. Единствено двубоят с Юичи Сугита в четвъртфиналите се различаваше в това отношение. Там огромното физическо превъзходство на българина доведе до бърз край след едва 52 минути игра.
Най-големият тест за нервите на Димитров беше полуфиналът с Иснър. Американецът пласира 14 аса и вкара впечатляващите 73% от първите си сервиси, като даде само една възможност за пробив на българина в целия двубой.
Иснър направи всичко възможно да скъси максимално времетраенето на разиграванията и в много голяма степен успя. В решителните моменти обаче Димитров показа по-голяма класа и спечели два тайбрека срещу един от най-добре сервиращите играчи в света.
"Това беше един от онези мачове, в които трябва да бъде търпелив. Знаех, че няма да мога да влизам често в разигравания. Трябваше да съм спокоен и да използвам всяка възможност, която се отвори пред мен", каза Димитров след мача с Иснър, който го изведе до първи мастърс финал в кариерата.
Така беше и в мача за титлата. Кириос записа 15 аса и вкара 70% от първите си сервиси. Димитров обаче остана пределно концентриран, докато австралиецът печелеше скоростно повечето си подавания.
Той изчака търпеливо своите шансове, получи четири възможности да пробие и оползотвори две от тях - по една в двата сета. "Разликата във финала беше само в няколко ключови точки. Радвам се, че бях концентриран и успях да ги спечеля", заяви Димитров.
В хода на целия турнир българинът игра изключително уверено, дисциплинирано и мъдро в критичните за него ситуации. Той се изправи пред общо 12 точки за пробив и спаси цели 11 от тях. Единствената, която не успя, беше срещу Дел Потро, когато вече имаше аванс от 3:0 във втория сет.
По-голямата картина
Спечелването на титлата от сериите "Мастърс" е голяма крачка напред в развитието на Димитров. Както самият той изтъкна обаче, по-важното за него е, че показва много силен тенис преди най-важния турнир до края на сезона - US Open.
"Много съм щастлив. Най-важното обаче е да остана здраво стъпил на земята, да
продължа да работя по същия начин и да се подготвя по най-добрия начин за US Open.
Целта винаги е титлата, но ще гледаме мач за мач. Там се играе в пет сета, което
на мен ми харесва", каза той след триумфа в Синсинати.
В момент от годината, в който много от водещите играчи страдат от контузии, а други показват голяма умора, 26-годишният Димитров впечатлява с физическата си форма. А твърдите кортове са настилката, на която страхотният му атлетизъм изпъква в най-голяма степен.
Димитров е поставен под №7 на US Open, което е още един голям плюс. Това му гарантира, че няма да срещне нито един играч от топ 8 преди четвъртфиналите, и няма да му се наложи да играе с Рафаел Надал, Роджър Федерер, Анди Мъри и Александър Зверев преди полуфиналите.
С опита от двата му досегашни полуфинала в турнирите от Големия шлем - на "Уимбълдън" през 2014 г. и на тазгодишния Australian Open, със самочувствието от спечелването на първия наистина голям трофей, с изключителния атлетизъм и перфектната физическа подготовка и с показаната в Синсинати зрялост, Димитров изглежда готов да направи следващата крачка.
Какво четем:
🔴 Еленска женска носия взе награда от фестивала в Жеравна🔴 Как преместиха зоопарка от центъра на София (Снимки)
🔴 Три от най-красивите села в Странджа планина
Източник: Дневник