Как да спестим над 200 лева на месец
Как да управляваме парите си, как да работим с банките – съвети и разяснения по тази тема са необходими на голяма част от хората. Затова УниКредит Булбанк публикува поредица от експертни материали с финансова насоченост на достъпен език в корпоративния си блог и дигиталните канали – фейсбук, туитър и др. Предлагаме статия от поредицата, която ще ви помогне да сложите в ред сметките си, а портфейлът ви да бъде по-пълен.
Наскоро пoпаднах на много интересен материал в Business Insider. В него блогърката Ана Дейвис разказва как по-доброто организиране на времето й е спестило доста пари. Ана е била разхвърляна и хаотична в ежедневието си, докато не е започнала да работи като freelancer. Тогава се наложило да подреди времето и бюджета си. Благодарение на текста си направих бърза равносметка, която отлагах дълго и се оказа, че мога да спестя малко над 200 лв. само за месец. С планиране можем да спестим добра сума пари. Това обаче изисква да отделим време и след това да бъдем стриктни. Ако планираме добре времето и покупките си, вероятно ще открием златната среда. Ето какво можем да направим:
1. Откажете се от ненужни абонаменти
Ако всеки месец подновявате картата си за фитнес, която струва 30 лв., а ходите най-много веднъж- два пъти в месеца, най-добре се откажете от абонамента. Такъв пример може бъде даден и с абонаменти за списания, членски внос и т.н. Най-често не се отказваме от абонаменти поради липса на време или организираност, но е добре да отделим тези няколко минути. Все пак ще си спестим пари.
Средно пестим 30 лв.
2. Набавете си карти за отстъпки
Извадете си карта за отстъпка от супермакета, в който пазарувате. Средно отстъпката е около 5%. Само с 3 пазарувания за по около 50 лв., месечно пестим около 7,50 лв. Ако имаме карти за отстъпки и от места, в които пазаруваме (дрогерии, аптеки и т.н) ще пестим още около 2 лв. И тук факторът време е ключов да нямаме подобни карти.
Средно пестим 10 лв.
3. Къде изчезва сумата Х
Разпишете всичките си разходи за месеца. Това е много полезно и на пръв поглед не пести пари, обаче има добавени ползи. Най-често не го правим от мързел или страх какво ще излезе. Например наемът и сметките са ни около 700 лв., храната - още 200 лв., обаче всеки месец олекваме с поне 1100 лв. Както виждаме, се появява магическо числото Х, което е равно на сума, която не знаем къде е отишла. Проследявайки тези разходи ще видите, че ежедневното ви капучино не струва малко. Ако добавим и ежедневни обеди с колеги и още няколко дребни навика, ще открием „изчезналата сума". Така че си заслужава да отделим време и да изготвим примерен бюджет.
Средно пестим 200 лв.
4. Излизане с приятели
Няма лошо да сме спонтанни, но е още по-добре да отказваме понякога. Ако винаги се съгласяваме да излезем, щом ни се обади приятел, може да имаме немалко непредвидени разходи. Добре е повечето ни уговорки да са планирани. Например ако знаем, че в края на седмицата ще излизаме на дискотека с приятели, може да избираме по-скромни места за обяд и така да „избием" част от сумата за нощното излизане. Реално планираните излизания ни излизат с 30 лв. по-евтино месечно от непланираните (личен опит).
Средно пестим 30 лв.
Какво четем:
🔴 Замъкът в Равадиново е в топ 3, изпреварва Нойшвайнщайн🔴 4 000 пеят и танцуват край Богородична стъпка
🔴 Как Григор Димитров спечели най-голямата си титла
Източник: Стандарт