Чакаме по-добра реколта от грозде от 2016-а



Тази година се очаква много добра гроздова реколта, с изключение на местата, където е имало екстремни метеорологични явления - като градушка и буря, както в Пловдивско и около Чирпан, така и в Северна България. Според интензитета на поражението в съответния масив загубата на реколта се движи от 5 до 100 процента. Това заяви доц. д-р Ангел Иванов от катедра "Лозарство" в Аграрния университет. Според него добрата ситуация е, че градушката не е ударила навсякъде еднакво дори в едно и също насаждение. На места, където не е паднал град, реколтата може да е по-добра и от миналата година. Затоплянето и засушаването след дъждовете ще допринесе за по-добро качество на гроздето, респ. на виното, категоричен е доц. Иванов. 

За съжаление там, където стихията е "помела" растенията, хората ще имат проблеми още една-две години, тъй като ефектът от градушката се усеща след поражението. По зелените леторасти се формират рани от ледените зърна, които не зарастват, а това се отразява неблагоприятно върху по нататъшното развитие на лозите. Специалистът предупреди фермерите да внимават при застраховането на насажденията, иначе могат да не получат обезщетение при евентуално природно бедствие . Младите лози трябва да се застраховат срещу загиване на растенията, а тези, които са влезли в плододаване - за самата реколта.  

Доц. Иванов уточни, че невинаги много високите температури, каквито са през това лято, са съпроводени с по-ранно узряване на гроздето. Когато се мине определена топлинна граница, се получава депресия при фотосинтезата и може да се получи обратният ефект - да се забави узряването. Засега всичко е в рамките на нормалното. Очаква се до седмица-две да започне масово зреене на ранните десертни лозя. В момента на пазара се предлагат ограничени количества родно производство, но на висока цена, от близо 2 лв. за кг. Един от най-ранните български десертни сортове е Велика. Създаден е в Институт по земеделие и семезнание „Образцов чифлик“ - Русе, а негов селекционер е Иван Тодоров, вече покойник. Сортът "Велика" се отглежда на много места в България, но концентрацията му е в района на Пловдивско и Южна България.


Четете още:

🔴 Актьорът, който умееше да разсмива и да разплаква публиката (ВИДЕО)

🔴 За първи път в света вертикално кино на главната в Пловдив

🔴 КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВИШ, КОГАТО ТЕ ОБИДЯТ?





Източник: Марица





Коментари

горе