Куртово Конаре – меката на вкусната домашна лютеница



„От лютеницата на баба Нели по-вкусна няма”. Така възкликвал всеки път, щом намаже поредната филия с домашна лютеница, внукът на Нели Кръстева от пловдивското село Куртово Конаре. Тя и София Манчева в две поредни години са грабвали приза „Царица на лютеницата” на традиционния Фестивал на чушката, домата, традиционните храни и занаяти, който се провежда през втората седмица на септември.

Тази година е неговото девето издание и освен Нели и София, в него участват още 11 дами от селото. Всички те възраждат и популяризират вкуса на куртовската домашна лютеница, която се приготвя с традиционните за селото куртовски розов домат и червена капия. Съотношението им е едно към едно, а най-важното е всички съставки в крайния продукт да са натурални. „Най-важно е лютеницата ни да е естествена. Да няма в нея брашно, нишесте, тикви, ябълки, каквито някои слагат. При нас всичко е чисто и натурално”, казва София Манчева. Двете с Нели от няколко дни са в трескава подготовка, за да са готови навреме за фестивала, а и за да направят достатъчно количество бурканчета, които да стигнат и за тях самите, и за семействата им.

Двете майсторки отделят много време за подготовка – всички домати са от тяхната градина и преди да се варят, се измиват изключително добре

А на въпрос каква е тайната им, че лютеницата им да е толкова вкусна, двете жени се смеят. И казват, че дори да разкрият тайната, то за приготвянето на домашна лютеница, се иска много време, труд, усилия и опит. София и Нели правят лютеници буквално от детските си години. Първо са наблюдавали бабите и майките си, от които са взели технологията. Двете имат голяма 150-литрова тава, от която излизат над 150 бурканчета с лютеница. За една доза от традиционната лютеница, както те се изразяват, са необходими поне 2-3 дни. Работата е буквално денонощна, а продуктите, които влагат, са изцяло домашно производство. „Ето го двора отзад, пълен е с домати и чушки”, казват жените.

Нели и София приготвят и фината традиционна, и едросмляната лютеници, като последната се правела с печени капии. „Децата обичат повече фино смляната, която е всъщност е по традиционна рецепта от нашите баби. Това е истинската лютеница. И да не се подлъжете да правите онази лютеница на фурна. Нищо общо няма тя с истинската лютеница”, казват двете жени. За да отделят семките и люспите от доматите за фината те използват машина, която са си направили за улеснение в работата миналата година. Традиционната лютеница се прави първо като се варят всички продукти. Чушките не са печени. И чак след това всичко се омесва и се пържат и бъркат на огъня. Поне 6-7 часа общо трябвало за варенето и пърженето. „Като почнем в 6 часа сутринта и работим до 22 часа вечерта. Защото доматите първо се бъркат, за да се сварят и след това, като се смесят всички продукти, пак се бърка над огъня. А и подготовката отнема много време – всички продукти задължително се измиват изключително добре”, казват жените.

Нели и София с машината, в която смилат доматите и която отделя люспите и семките, за да стане доматеният сок за лютеницата

Задължителната съставка в лютеницата е куртовският розов домат. Той е по-воднист и затова по-дълго се изварява, но дава сладост, обясняват майсторките. За едросмляната само доматите се варят, а червената капия се опича. Двата продукта се смесват и в тях се слагат подправките, разкриват Нели и София. Малката тайна е, че печената капия трябвало да се смели на едри късове и това ставало с машинка за мелене на месо.

„Но вкусът на розовия домат е много по-различен от този на червения домат”, обяснява Нели. Тя и София не слагат мед в своите лютеници, каквито похвати имали други майстори. Според тях сладостта на розовия куртовски домат е достатъчна и ако в лютеницата се слага захар, то е съвсем малко количество. За вкус на 110 килограма продукт – чушки и домати в равни количества, се слагали и 3-4 кг. моркови, както и малко патладжан. В своите лютеници двете не прекаляват и с олиото. За тях е достатъчен един литър олио на около 110 килограма продукти. Иначе другите подправки са сол, кимион и черен пипер на вкус. „Ние много опитваме. Не спираме да опитваме през цялото време, докато я правим, за да бъде лютеницата ни наистина вкусна. Мазнината сме я намалили до минимум”, казва София.

Тя и Нели правят и друга вкуснотия, която могат да оценят само любителите на лютото. Тяхно дело е апетитната и яко люта разядка, която правят с много и с най-лютите чушки. „Разядката е наистина много люта. Слагаме много люти чушлета, печена куртовска червена капия, чесън, оцет, захар, олио, чубрица и много магданоз. Прави се подобно на обикновената лютеница”, разкриват рецептата майсторките.

Те и останалите жени от селото работят с движението „Slow Food”, чиято мисия у нас е да се съхранят кулинарните традиции и култура на местните общности и да се популяризират като част от националното културно наследство. Миналата година розовият куртовски домат станал слоган на сдружението „Президиум”, учредено от дамите, които правят в Куртово Конаре домашна лютеница. Другите признати родни продукти са зеленото сирене на Черни Вит, нафпавок от село Горно Драглище, каракачанската овца и смилянският боб, обяснява Здравка Уайлдгуус. По думите й „след като през 2014 г. куртовският розов домат влезе в Световната съкровищница на вкусовете, сега сме в процес на кандидатстване пред Министерство на земеделието за вписване в Европейския регистър на защитените наименования за произход и защитени географски указания”.

Нели Кръстева и София Манчева правят и разядка, която е много люта

Кулминацията на феста е конкурсът „Царица на лютеницата”

Кулминацията на Куртово Конаре фест е конкурсът „Царица на лютеницата”. Участничките предават в местното читалище „Любен Каравелов” бурканчета със своя продукция, които са без имената им. Получават само номерчета, за да не знае независимото жури чия лютеница опитва, разказва Здравка Уайлдгуус от читалището. Така изборът наистина е независим и дегустаторите избират най-вкусната лютеница да се окичи с приза. От миналата година правилата на конкурса били променени. Ако допреди това се допускали за участие различни видове лютеница, то вече могат да кандидатстват само производителки на така наречената „традиционна фина лютеница”. Тя се прави с варени предварително продукти и без печена капия.

Здравка Уайлдгуус от читалище „Любен Каравелов” в село Куртово Конаре

Всяка година посетителите на феста се увеличават

Около 2-3000 били посетителите на миналогодишния Фестивал на чушката, домата, традиционните храни и занаяти в село Куртово Конаре. Участниците били общо над 500. За участие в пленерите се канят художници и фотографи от цялата страна. Модератор бил художникът от Пазарджик Константин Анастасов. На сцената на фестивала се изявявали рок, джаз и блус изпълнители. В миналогодишния фестивал взел участие и Васко Кръпката, казва Здравка. Вторият ден от фестивала е за фолклорни изпълнители – самодейци и читалищни групи от цялата страна пеят и танцуват на фестивалната сцена. Вечерта била отделена за изпълненията на фолклорната танцова формация „Елика” от Пловдив. Миналогодишните царици на лютеницата били две жени – Керана Благоева и Йовка Шивикова. По традиция в дните на фестивала двете приготвят „на живо” лютеница и доматена супа. Те се раздават безплатно на гостите на фестивала, а и всеки посетител може да отиде в къщата им, за да види кое как се прави. Те също дали бурканче на журито със своята „селска лютеница” и спечелили приза заслужено.

Идват чужденци, които свирят БГ фолклор

В тазгодишния Куртово Конаре Фест се чака група чужденци от Швеция, Великобритания, Австрия, Нова Зеландия и др. държави. Всички те се събирали за уърк шоп в Рила, но в последния ден, в който са в България, са решили да посетят Куртово Конаре. Чужденците изучават българския фолклор и изпълняват етно музика, смесвайки българския фолклор с този на други държави. 


Какво четем:

🔴 23-годишна българка стана инженер в отбора на Формула 1

🔴 Западът умира със свалени гащи

🔴 Глухоням майстор вае шедьоври от дърво

Източник: Монитор



Коментари



горе