Бронзови накити пази Градът на мъртвите
Скъпоценностите потвърждават погребенията на високопоставени хора, посочи проф. Николай Овчаров.
На бронзови накити са се натъкнали археолозите при отварянето на каменните саркофази от Града на мъртвите на Перперикон. Това обяви ръководителят на разкопките в скалния град проф. Николай Овчаров. Именно разкриването на некропола, както и големият площад са най-големите археологически открития, направени това лято, посочи той.
Гробовете в некропола са по християнски обичай. Ориентирани са изток/запад, оградени и покрити са с каменни плочи. През миналата година бяха открити около двайсетина от тях около базиликата в Перперикон, а сега разкритите гробове са над 130.
“Да бъдат погребани хората в този некропол е било много престижно”, каза проф. Овчаров и уточни, че местата в близост до храмовете са били много ценни и са стрували много скъпо.
В тези гробове са били погребвани по-високопоставени хора и това се потвърждава от откритите лични бронзови накити – пръстени, гривни, обеци, обясни археологът. Проф. Овчаров съобщи, че всички тези накити са от XII-XIV век. Сред тях най-интересен е пръстенът, на който е изобразена сцена, свързана с Благовещение, обясни проф. Овчаров.
Археологът каза, че гробовете в “Градът на мъртвите” са семейни.
Постиженията на хидроинженерите
Огромна цистерна захранвала фонтан
“Всичко на Перперикон отива в скалата, там не могат да се направят обикновените инсталации и по тази причина хидростроителството има съвсем друг вид. Хората са се снабдявали с питейна вода от огромна цистерна, която открихме – на нея е имало фонтан и чучури с вид на животински глави или богове. Интересното обаче са каналите, които изкарват водата – те все едно са правени с флекс. Всичко това е правено на ръка от изключителни каменоделци. Това е уникално съоръжение за римския период на Перперикон”, допълни проф. Овчаров.
Какво четем:
🔴 Далията - царица на есенната градина🔴 Антъни: Ще уча в САЩ и ще плувам за България
🔴 Христос и Наполеон са българи. Лондончани са преселници от Лом
Източник: Труд