Още един месец лято
Петър Янков е управител на метеорологичния офис на ТВ-МЕТ. Роден е на 7 юли 1961 г. в Пловдив. Завършил е Физическия факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски” със специалност “Метеорология”. Има 13 години опит като синоптик във Военновъздушните сили. В интервю пред Кмета.Бг той разказа за времето през предстоящата есен и климатичните промени.
- Г-н Янков, каква есен ни очаква?
-Топла есен. Лятото, което е към своя край беше топло и по отношение на продължителни сухи периоди беше неприятно изненадващо, тъй като повечето наши съграждани не са свикнали на толкова дълги периоди без валежи. Нямаше някакви екстремни температури (екстремните температура са 44-45 градуса), нямаше рекорди. Но по отношение на средните, максимални и минимални температури може да се каже, че лятото беше на върха. С по 2-3 градуса се надвишиха средните норми.
- Какво време очаква първолаците на 15-ти септември?
- След валежите, които се очакват в периода 11-13-ти, 15-ти септември ще бъде слънчев.
В началото на месеца - неделя и понеделник (3-4 септември) предстои краткотрайно захлаждане. През останалото време се очаква много слънце и типично летни температури между 30-34 градуса. Месецът ще е по-сух от обичайното и много благоприятен за всички късни летовници по нашето Черноморие.
- А на 22-ри септември?
- Не мога да кажа със сигурност. Следващият период на валежи е около 20-22-ри, така че е на ръба на оправяне на времето. На 22-ри свършва един валежен период. И следващите валежи са след 25-26-ти.
Октомври също се очаква да е по-топъл и сух. Ноември вече ще върне нормалните температури за началото на зимата. В първата си половина тя ще бъде по-мека, така че любителите на зимните спортове трява да се настроят за каране по пистите с изкуствен сняг. Повече сняг и хладно време се очаква през втората половина на зимата. Около 28-ми се очакват първите снеговалежи. Според климатичните справки (които се правят в рамките на 30 години назад) такава зима е имало през 84-та и 86-та година.
В момента се намираме в апогея на този сух и топъл период за нашата планета Земя. На гребена на вълната на това затопляне сме.
- Как може да се справим с климатичните промени?
- В нашия век на техническата революция трябва човечеството ни да намери някакъв начин за приспособяване и борба с тези климатични промени. Проблемите с енергетиката, проблемите с опазване на околоната среда и проблемите с изхранването. Всяка минута един човек умира от глад, както и всяка минута има силна гръмотевична буря някъде по света. Нещата трябва да се решават с много средства и участието на всички учени.
- Как България може да се преодолее тези проблеми?
- Начинът за просперитет на България е много производства на енергия и построяване на много изкуствени водоеми- язовири. Защото този, който има вода ще бъде богат. А нашите съседи нямат условия за създаването на такива водоеми, ние ги имаме и трябва да ги използваме. Трябва да използваме природните ни дадености, за да се обогати нашата държава и да бъде един много голям фактор в бъдещето икономическо развитие. Тъй като тези водоеми ще контролират (по Тунджа, Марица, Струма, Места) както притока на вода- няма да позволяват наводнения, така и допускането на вода за напояване. В близките години язоворите ще се изпразнят. Ние трябва да събираме това бяло злато. И да построяваме такива изкуствени водоеми. В това отношение нашите политици изостават, никой не взима адекватни решения. А трябват дългосрочни решения, да участват експерти, защото построяването на тези язовори ще дадат условия за борба с неблагоприятните метеорологични явления- в нашия случай наводненията.
Това затопляне е такъв сигнал - да може да се организираме, да решим правилно нашето по-конфортно отношение към общественото развитие на страната ни. А ние имаме възможност да извелечем големи икономически ползи, защото ще продаваме вода. Построяването на такива язовири дава условия за много големи възможности също по отношение на икономиката. Нашите производители на минерална вода ще бъдат най-богатите. Нито гръцката, нито турската е толкова пивка и добра по качества. Търговията с вода ще бъде на ниво през следващата година. Продажбата на вода за напояване също. Може да извлечем и икономически и политически ползи. Нашите съседи дават мило и драго, за да се изградят тези язовори. Построяването им е крещящо необходимо, на "АЕЦ Белене", на нови реактори в "АЕЦ Козлодуй", развитие на зелената енергетика.
По отношение на климата не трябва да има политически раздори. Всички политици в световен мащаб трябва да се консултират от експерти. Ножът е опрял до кокала.
Какво четем:
🔴 Разходка край Кърджали – място, което трябва да се види🔴 500 трикольора се веят за деня на Хасково
🔴 "Легенди в злато" показваме в Норвегия
Източник: Кмета