1103 екипа връщат 206 хил. деца в клас
Учителите решават дали учениците имат нужда от дрехи, учебници или пари
1103 експертни екипа вече са тръгнали по адресите на 206 378 деца, за да ги върнат в клас за 15 септември. В механизма за обхвата на децата и учениците, изработен от министерството на образованието, са включени 11 632 представители на различни институции - учители, директори, социални работници, полицаи, медиатори и граждани.
Всеки екип има определен район и брой деца за обхват и връщане в системата, обясниха от министерството.
За “магистралата на знанието”, както я нарече премиерът Бойко Борисов, ще се използват позитивни и санкциониращи методи. Първо екипите ще тръгват с добро - ще разговарят със семействата, ще оказват подкрепа - под формата на учебници или дрехи. Ако детето е изостанало с уроците, ще се записва на курсове по ограмотяване. Допълнително обучение по български език ще има за учениците, за които той не е майчин. Учителите ще правят и родителски срещи на адрес. Освен това, за да се задържат децата, ще се организират и курсове по интереси - танци, рисуване или спорт.
Идеята е първо да се използват всички положителни методи, а едва след това да се налагат санкции, обясниха от МОН. Ако семействата умишлено не пускат децата на училище, ще бъдат лишавани от социални права. В Закона за предучилищното и училищно образование е определена
глоба от 50 до
100 лв., ако
родителите не
пускат децата
си в час
Санкцията скача до 500 лв. при следващо провинение. А при 5 неизвинени отсъствия се спират детските надбавки. Вече се пишат промени в правилниците за законите за социалното подпомагане и за семейните помощи, с които отпускането на помощи ще се обвърже с посещението на училище.
Според новите правила учителите ще решават дали учениците ще получават пари, или дрехи и учебници. Техните препоръки ще са задължителни за отделите за социално подпомагане.
Помощите в натура за пълно или частично плащане на такси за детска ясла или градина, детска кухня или столово хранене ще се предоставят от дирекциите на “Социално подпомагане”. Така ще се плащат и помощите за участието на детето в организирани от училището или градината мероприятия - екскурзии, посещения на исторически, културни и други обекти, лагери и др.
В някои общини пък са започнали обвързване на ползването на общинско жилище с посещаването на училище, казаха от Министерството на образованието. Семействата, които не си пращат децата, няма да могат да живеят в тях.
Екипите по обхват ще получат мобилни устройства - терминал за достъп. Така още на адреса те ще имат достъп до данните от информациoнната система и незабавно ще отразяват резултата от посещението.
Данните са защитени, но пък ще могат да се виждат незабавно от кметове, областни управители, както и директори на регионални управления по образованието. Те ще бъдат отразявани в реално време и на интерактивна карта в националния координационен център в Министерския съвет. В центъра ще се анализират информацията за работа на екипите и ефектът от приложените мерки.
Директорите също ще имат достъп до информационната система. Там те ще могат да проверяват и дали медицинските бележки са истински.
В случай че екипите не намерят дадено дете на постоянния му адрес, ще го търсят и на настоящ. “Ако и тогава не бъде открито, ще се издирва в цялата страна”, категорични са от МОН. Децата, които пребивават без регистрация в друго населено място, временно ще бъдат приобщени в местни детски градини и училища до връщането им на постоянния им адрес. Тези без ЕГН също ще получават веднага образователни услуги, а кметовете и областните управители ще имат грижата да подадат информация до ГРАО за издаването на граждански номер.
Ще се правят и
проверки дали
детето реално
присъства в
клас,
а не само на хартия. За целта ще се проверяват и камерите в 850 училища в страната, които бяха монтирани за матурата.
Открита е и национална телефонна линия - 0800 10 112 и e-mail obhvat@mon.bg, на които могат да се подават сигнали за отпаднали от образователната система ученици и такива в риск от отпадане.
Училищният звънец бие за 760 хил. деца
Близо 760 хил. ученици ще влязат в класните стаи на 15 септември. От тях 689 519 ще са децата от II до XII клас, съобщиха от Министерството на образованието.
Очаква се около 70 000 първокласници да прекрачат прага на училищата в страната. Точният им брой ще стане ясен на 15 септември, обясниха от образователното ведомство.
Новите учебници за II, VI и VIII клас ще бъдат при децата на 15 септември, ако все пак някъде не достигат, те ще се получат на 19 септември.
В една пета от общинските и държавните училища и детски градини през лятото е имало ремонти. През тази учебна година основните училища вече ще обучават до VII клас.
Какво четем:
🔴 Южнокорейци правят филм за българската лютеница🔴 Народе български…
🔴 Съдът окончателно реши: Дивото къмпингуване в България не е незаконно
Източник: 24 часа
Коментари
