Каква е реалността за българските студенти на бригада в САЩ, показва филм



70-минутен документален филм, заснет от преподавателка в Американския университет в Благоевград (АУБ), за две студентки, които отиват на бригада, пожъна голям успех в САЩ, пише struma.bg.

Още след първите 10 прожекции, организирани в Чикаго, Сан Франциско и Делауеър, филмът "The Summer Help" попадна в топ 25 на най-гледаните и коментирани в социалните мрежи документални филми в Сан Франциско, пише регионалното издание.

Филмът е заснет от Мелъди Гилбърт на 2 континента. Той разказва за съдбата на стотици български семейства, чиито деца отиват на летни бригади в САЩ. Гилбърт преподава по журналистика в АУБ и през 2012 г. чува за първи път за програмите Work and Travel, които са част от живота на хиляди български студенти. През лятото хиляди наши младежи ходят на летни бригади в САЩ, мият чинии и тоалетни, чистят стаи - вършат черната работа, с която американците не желаят да се захващат.

„Бях заинтригувана, че студенти от моя университет в Благоевград всъщност плащат такса - често повече от $1000, за да отидат в САЩ в продължение на 3 месеца, за да сервират храна или да правят пици за минимална работна заплата”, разказва Мелъди в многото интервюта за американски медии, които дава от излизането на филма на американския екран.

„Въпреки това тези студенти печелят повече за едно лято, отколкото техните родители в България за 1 година. Повечето от тях използват парите, за да помогнат на своите родители и да си платят обучението. И това също така означава, че благодарение на тяхната усилена работа аз получавам заплатата си в АУБ. Може би не знаете много за сервитьорите, които ви носят храната или ви правят пицата, но след като сте видели този филм, ще разберете, че това са бъдещите политици, журналисти и банкери на България”, казва Мелъди.

Във филма режисьорката проследява летните бригади на Елена Иванова от гр. Кресна и приятелката й Николета Ганчева - и двете студентки в АУБ, които миналата година се дипломираха в Благоевград. Лентата започва с раздялата с родителите им, първото и за двете качване в самолет и 3-месечната им работа в Мъртъл Бийч, Южна Каролина, като камериерка и продавачка в пицария.

Сред десетките социални теми, които засяга филмът, е и ниското заплащане в България.

Едното от момичетата работи в пицария, където й плащат по 8 долара на час, но майка й е шивачка и работи за 8 долара на ден, направила е паралел Мелъди. В една от сцените в лентата Елена се радва на това, което е прибрала от хладилника в хотела, докато го чисти, защото оставената от гостите храна ще й позволи да спести някой долар. По думите на Гилбърт сцената е тъжна и радостна в същото време и в нея проличава един от многото аспекти на така характерния български дух.

„Всеки български студент, с когото се срещнах - всички те са истински бойци. Удивена съм - на три-четири места работят, понякога без да спят, никога не бих могла да си обясня как се справят. Иска ми се, след като изгледат филма, американците да бъдат повлияни от две неща - да видят какво е всъщност да бъдеш в позицията на тези студенти и как те виждат нас, американците. Не мисля, че ние знаем как изглеждаме в очите на гостите ни”, казва режисьорката.

Преди лентата се излъчва кратък документален филм „Живот през обектива“ и е правено от друг бивш студент на АУБ - Игор Маякотин. Той дава свой прочит на Благоевград през обектива на бащината му камера. Сега Елена отново е САЩ, където учи магистратура. Девойката продължава да работи на няколко места, за да се издържа. Игор е аспирант - също в Америка.


Какво четем:

🔴 Семейство от Перник помага на деца с увреждания

🔴 Пейо Яворов – геният на българската лирика

🔴 ЕКСКЛУЗИВНО ГОВОРИ ПРЕЗИДЕНТЪТ: Когато има гангрена, трябва скалпел (ВИДЕО)

Източник: news



Коментари



горе