История за българското кисело мляко в САЩ
Пловдивчанинът Атанас Вълев близо десет години се бори с конкуренцията на гръцкия йогурт, който е номер едно на пазара в САЩ. Предприемачът намира път към сърцата на американските потребители, като се среща с тях и ги запознава със здравословните качества на българския продукт. Изчислил е, че през последните три години е разговарял с 15 000 души.
Резултатите не закъсняват
След като през 2014 година Атанас Вълев получи награда в престижния конкурс „Произведено в Америка” и зае челно място в класацията на „Деъри фудс”, сега получава награда за най-хубав йогурт в САЩ за 2016 година на Изложението за натурални продукти в Балтимор.
В началото са два буркана от компот, в които Вълев пренася българско кисело мляко до Америка. В продължение на 18 години той поддържа закваската, като прави домашно мляко, а през 2008 г. производството се премества от семейната кухня в една мандра в красивите планини в северната част на щата Ню Йорк.
Стартът на производствения процес е труден
„Ние го произвеждаме в една ферма. Не сме притежатели на фермата, но произвеждаме на ишлеме. Аз работих с тях първите два месеца, докато го направим и докато ги науча как да правят кисело мляко. От там нататък вече само контролираме процеса. Те се бяха учудили, че млякото е толкова кисело и ме питаха много пъти дали съм сигурен, че точно така искам да го направим и аз всеки път повтарях, че това е оригинално кисело мляко и затова така се нарича. Впоследствие те толкова много го заобичаха, че друго мляко не искаха да ядат“, разказа Атанас Вълев.
Какво четем:
🔴 Скулптор гайдар вае с длето и музика🔴 70 сираци прекрачват училищния праг благодарение на отец Иван
🔴 (Не)истини за витамин С: Дали наистина е панацея вездесъщият витамин или поредната мода в медицината?
Източник: Дарик