Лавандулово масло – гони болката и нервите



Лавандуловото етерично масло се използва традиционно за ароматерапия и при производството на парфюми. В различни видове козметика се съчетава отлично със съставки като кедрово дърво, бор, градински чай, здравец и индийско орехче. 

Маслото се извлича предимно от цветята на лавандулата, чрез парна дестилация. То има свойството да премахва нервното напрежение, да облекчава болката, да дезинфекцира кожата. Също така подобрява кръвообращението и намалява дихателните проблеми. Латинското наименование на лавандулата е „lavare”, което означава “измивам“.

Кои са най-големите ползи на лавандуловото масло за здравето?

То е природно средство за лечение на безсъние. Проучвания при пациенти в старческа възраст покават, че те сънят им става по-редовен след като заменят медикаментите си за безсъние с ароматерпия с лавандулово масло непосредствено до леглото. 

Ароматът на лавандулата има успокояващо действие. Терапия с масло гони далеч нервите и тревожността. Тя се препоръчва при лечение на мигрена, главоболие, депресия, нервно напрежение и емоционален стрес. Освен това увеличава умствената активност. Според едно от изследванията за положителния ефект на лавандуловото масло, хората, които вдишват по-често аромата на валандула или розмарин, имат по-малки нива на стрес и тревожност, както и повишаване на когнитивните функции.  

Етеричното масло от лавандула е едно от най-полезните био продукти за лечението на акне - както при тийнейдъжри, така и при по-възрастни хора. То потиска бактериите, които причиняват първоначалната инфекция, водеща до прекомерно отделяне на себум и образуването на пъпки. Може да се добави към кремове, с които мажем засегнатите части на кожата или просто да намажем пъпките с памучен тампон, натопен в него. Освен за кожата, био продуктът помага и в грижата за косата. Шотландско проучване съобщава, че той подпомага растежа на косата и намалява риска от косопад. 

Болезнени и напрегнати мускули, навяхвания, ревматизъм, лумбаго. Болката при тези проблеми може да бъде облекчена до някаква степен чрез лечебен масаж с лавандулово масло. 

Специфичният аромат на растението действа като репелент. Той гони комари, молци и други досадни насекоми, затова се препоръчва да отглеждаме растението в дома си. А маслото, извлечено от него, помага при ухапвания по кожата, защото намалява дразненето и успокоява мястото. 


Четете още:

🔴 ОмбудсМая ще се бори срещу ЕС за стандарта при храните

🔴 Щастлива майка за пръв път гушна рожбата си в семейната стая към търновската неонатология

🔴 Официални почивни дни за 2018 година





Източник: puls





Коментари

горе