След традиционната лясковска сватба Николай Марков готви лясковски гроздобер
ДВА СЪСТАВА Е СЪЗДАЛ И РЪКОВОДИ В ЧИТАЛИЩЕ „НАПРЕДЪК – 1870“ В ЛЯСКОВЕЦ 21-ГОДИШНИЯТ СТУДЕНТ ВЪВ ВЕЛИКОТЪРНОВСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ НИКОЛАЙ МАРКОВ. Изследване и съхраняване на българските традиции – това е мисията на младия фолклорист, който преди няколко месеца направи най-голямата възстановка на традиционна лясковска сватба. За да я направят възможно най-достоверна, той изчел всичко написано от Димо Минев и Цани Гинчев.
В момента Николай е ръководител на клуб „Млад етнограф“, с чиято помощ успял да пресъздаде традиционната сватба. Клубът изучава българския фолклор, занаятите, обичаите и традициите на България. Клубът съществува от две години и за това време младите хора са успели да направят вече едно етно ревю с носии от колекцията на Петър Георгиев и да пресъздадат обичая „Еньова буля“ с помощта на пенсионерския клуб „Мазневска чешмичка“ в Лясковец. „Обичаят е характерен за Странджанско и много любопитен. Прави се само от моми в навечерието на Еньовден. На Еньова буля всички моми се събират в една къща и там обличат едно 5 – 6-годишно момиченце като булка. Забулват го с червено було. На главата му поставят сребърна пара и венец от еньовче. Една яка мома вдига еньовата буля върху раменете си и цялото шествие започва да обикаля селото, нивите, градините, кладенците и чешмите. През цялото време момите пеят еньовски песни. С тази ритуална обиколка те искат да измолят от св. Еньо здраве и плодородие“, разказва Николай. После събират в менче всичките си китки и наричат за какъв момък ще се омъжат. Накрая момите измиват лицето на еньовата буля с мълчаната вода от котлето, обличат я с нови дрешки и я връщат на майка й.
„Всички фолклорни области са любопитни и интересни с песните, танците и музиката си, с костюмите си, аз обаче много обичам странджанските и шопските традиции. Много са ми присърце“, казва Николай, който има лична носия с елементи от различни етнографски области.
За следващата година той е решил с клуба си да пресъздаде най-интересното от характерния лясковски гроздобер, затова е започнал вече да издирва и събира информация за особеностите на тукашните традиции.
Детска вокална група за народно пеене „Сурина“ е другата група, която младият фолклорист ръководи. Съставът е кръстен на една от солистките на Държавния фолклорен ансамбъл Сурина Богомилова, граовска народна певица. „Исках групата да има жив патрон, приживе да отдам дължимото на тази прекрасна певица. Приятели сме с нея, тя знае, че съставът носи името й, помага ни с песни и нотации, позволява ни да изпълняваме част от репертоара й“, казва Николай.
Точно преди година той събрал десетина деца на възраст от 8 до 15 г. и направил състава. Тази година има намерение да увеличи малчуганите, които искат да пеят български народни песни.
Самият Николай танцува във фолклорен ансамбъл „Сидер войвода“. Когато бил малък, танцувал в детския танцов състав „Дъга“ и пеел в детската вокална група „Звънчета“, и двата състава работили към читалището в Лясковец. Бабите и родителите на Николай се занимавали с фолклор, затова и тази музика е в кръвта му. Казва, че това са неговите корени, затова той иска да ги съхрани и да ги предаде на колкото е възможно повече деца.
Николай е роден в Лясковец. Завършил е средното си образование в Професионалната гимназия по туризъм „Васил Берон“ във Велико Търново в специалността „Организация на туризма и свободното време“, а в момента е студент във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, където учи „Педагогика на обучението по история и география“. Няма намерение обаче да става учител, просто харесал специалността, защото това са били двата му любими предмета в училище. Мечтае някой ден да се реализира в сферата на туризма.
Сашка АЛЕКСАНДРОВА
Четете още:
🔴 Инспекцията по труда с важна информация за търсещите работа в чужбина🔴 Откраднаха учебниците на децата от приюта на отец Иван (Видео)
🔴 Лавандулово масло – гони болката и нервите
Източник: Борба.БГ