Как българите в Украйна станаха още повече българи



През 2017 г. се навършват 105 години от откриването на гроба на великия хан Кубрат – основателят на българската държавност и основател на Стара Велика България, заемала площ от Уралските планини до река Дунав, със столица Фанагория и седалище – Балтавар, днешна Полтава. Много са народите, които се смятат за потомци на хан Кубрат, такива са: българи, кримски татари, волжски татари, мордви, чуваши, кара-балкарци, курди и други.

През 2001 г. беше организиран Събор на българите в Украйна и именно тогава беше повдигнат въпроса за увековечаване паметта на хан Кубрат. През август същата година, по инициатива на Николай Габер - българин по произход, лидер на Патриотичната партия в Украйна и депутат от Върховната Рада, беше поставен и паметник, на който със златни букви е изписан Кубратовият завет: „В единението е силата".
Сега тези наши сънародници събират средства, за да издигнат мемориален комплекс на гроба на българския хан Кубрат, в Мала Перешчепина-Украйна. Помощ може да окаже всеки, който се чувства българин, като се свърже за подробности с редакцията на вестник "Роден край" – www.rodenkray.od.ua – Е-мейл адресът e защитен от спам ботове. – гр. Одеса.kubrat2
В тогавашния инициативен комитет участие взеха Държавната агенция за българите в чужбина, Конгресът на българите в Украйна, Асоциацията на българските национално-културни дружества и организации в Украйна, Всеукраинският център за българска култура – гр. Одеса, Киевският център за българска култура, вестник „Роден край". Голяма помощ оказват също и Полтавската областна държавна администрация и Новосанжарската районна администрация.
След първия събор на българите в Украйна, мероприятието придоби многонационален и международен характер, защото в него участваха много родолюбци от България, Украйна, Русия, Германия, Румъния, Молдова, Чехия и други държави. Създаден беше благотворителен фонд „Наша Отчизна" и беше изработен проект на културно-исторически комплекс: „Мемориал Кана Кубрата", на мястото, където е намерено съкровището, на гроба на хана, в село Мала Перешчепина, Полтавска област – Украйна.
Проектът предвижда строителството на музей на хан Кубрат, православна църква и мемориална джамия. Всеки българин, макар и веднъж в живота си, трябва да посети гроба на хан Кубрат, защото това е свято място, твърдят нашите сънародници от дружество „Нашите хора" с председател Сергей Осадчий.
Именно Сергей ни посрещна в Юнашкия салон във Варна, където се състоя благотворителната изложба на Игор. Първото ни впечатление беше, че тези хора, тези украински българи обичат България повече от нас. С такава загриженост Сергей ни обясняваше за живота и делото на хан Кубрат, че признаваме си, в началото си мислехме, че преиграва, докато не се убедихме, че той просто обича България, ама не като нас, той я ОБИЧА истински...! Сергей Осадчий ни представи изложба, като през цялото време ни повтаряше, че хан Кубрат, за разлика от другите владетели в неговата епоха, не е завоевател, а е СЪЗИДАТЕЛ! Това стана мото на запознанството ни с този украински българин, който не просто се гордее, че е българин, но макар и на руски език, а тук там и с някоя българска дума, успя напълно да ни убеди, че е повече патриот от нас самите, които идвахме от самата столица на съвременна България.
Не само тази инициатива за мемориален комплекс имат обаче нашите сънародници в Украйна. Те издават също и вестник „Роден край" в Одеса. Издали са и една изключително приятна книжка за деца „Български народни игри за деца и възрастни", в която се разказва за царя на бухалите – Бубокан, който е на две хиляди години и на когото се покоряват всички сови по света. И дори и тук авторите свързват тази детска история с историята за хан Кубрат и Аспарух. Така се възпитават децата, така се поддържа жив патриотизма, с обучение, с възпитание и с деликатност, но и когато се налага – мека авторитарност, за да се запази българското в съзнанието на тези хора, които са и си остават българи.
„...Има в Украйна и Русия градове изградени от прабългарите. „Гардарики" – страна на хиляди градове, така наричали неговата страна Велика България". Той бил кан съзидател и покровител на всички народи, влизащи в неговата империя...". Това пише в детската книжка, която е колкото за деца, точно толкова и за възрастни.

 

Венцислав Жеков
кореспондент на вестник „България" в София


Какво четем:

🔴 7 места, през които изтичат парите ни (и трябва да ги запушим веднага)

🔴 Патриархът на българското воинство

🔴 Баща потресе "Фейсбук" с изповедта си: Приспивах детето, когато получих съобщение от...

Източник: Bulgaria Weekly



Коментари



горе