С измайсторените 113 камбанарии и куполи Христо Пашов мечтае да влезе в книгата с рекорди "Гинес"



113 КАМБАНАРИИ И КУПОЛИ Е ИЗМАЙСТОРИЛ ЗА ПОЛОВИН ВЕК РАБОТА ТЪРНОВЕЦЪТ ХРИСТО ПАШОВ. Той е инженер по професия и образование, по призвание е майстор на куполи и май единственият в България, който може да прави това. Наследил занаята от баща си Стефан Пашов, а той се учил от вуйчо си, което ще рече, че Христо Пашов е трето поколение майстор. След него върви малкият му син Тихомир. Надежда да научи занаята има и за внука му Християн, който тази година е втори клас, обаче вече си има собствени инструменти и умело се справя с тях.

„Баща ми беше на 86 г., когато продължаваше да се катери по сградите и да работи. Каквото мога, го знам благодарение на него и вероятно малко благодарение на това, че съм част от род на майстори. Родословието ми тръгва от майстор Манол, който е роден в Трявна. Той е правил Селим джамия в Одрин“, разказва инж. Пашов, който вече е на 76 г., но и той като баща си не спира да работи и да се качва на опасни височини.

КУПОЛЪТ НА ПАТРИАРШЕСКАТА ЦЪРКВА НА ЦАРЕВЕЦ Е ДЕЛО НА ДВАМАТА МАЙСТОРИ ПАШОВИ. Катедралата в старата столица също носи почерка на Христо Пашов и на баща му. „Всъщност моят баща е майсторът на куполите на Катедралната църква във Велико Търново. Работил по тях, докато бил фронтовак. От семейната история знам, че тогава вуйчо му го откупил от държавата, за да го учи на занаят. Водил го със себе си където и да отиде, така го направил майстор“, разказва инж. Пашов, който преди години правил ремонт на покрива на катедралата. Покривът обаче се оказал толкова висок, че нямало стълба, с която да стигнат чак до върха му. Затова инженерът измайсторил лък, издялкал си стрела и с нея изстрелял въжето, с което трябвало да закрепи кръста там. Но това изобщо не е най-високият обект, на който търновецът се е качвал. Катедралата е около 15 – 20 метра от земята, докато куполът на църквата „Св. Николай“ в старата столица бие Катедралния храм със своите 25 метра височина.

„Какво да ти кажа. Връзвам стълбата, връзвам себе си. Е, понякога стават засечки. Точно на този покрив на „Св. Николай“ ми се случи инцидент. Както бях вързал стълбата, тъй тя се откачи. Аз, слава богу, не пострадах, обаче изживяването се помни за цял живот“, усмихва се майсторът.

ОТ 1967 Г., ВЕЧЕ 50 ГОДИНИ, СЕ КАТЕРИ ПО ПОКРИВИТЕ ХРИСТО ПАШОВ. За да ги отбележи, той е решил да направи изложба със снимки на куполите, камбанариите и кръстовете, които е измайсторил за този половин век. Пази в албуми всички църкви, над които се е трудил. Признава, че има няколко, които не знае защо не е снимал, но още не е късно да направи това, защото… няма нито един купол или камбанария, които да са се съборили с времето или заради някакво природно бедствие. Има две-три църкви, на които е ремонтирал покривите заради некачествената ламарината, която ръждясва. Материалът, с който инж. Пашов работи, обикновено е медна или поцинкована ламарина. Казва, че медната ламарина е на практика вечен материал, стига някой да не го открадне, което се е случвало неведнъж в практиката му на майстор.

Двете камбанарии на църквите в Първомайци и в Драгижево са първите, които търновецът измайсторил в началото на своята кариера. Първият му купол е на църквата в Чапаево. Първият кръст, който сам направил и сложил, бил на църквата „Св. Никола“ в Горна Оряховица. Поставил го в далечната вече 1969 г. и го застопорил с арматура и бетон, затова до днес кръстът е непоклатим. Инж. Пашов прелиства албума, в който е подредил снимки на своите произведения, и може с часове да разказва за всяка църква и всяко населено място, където е бил. Помни кой го е наел, помни изискванията, помни и историята на църквите. Най-далечните места, на които е работил, са църквата в с. Бързица и Лопушанският манастир, който е с пет купола, и петте дело на търновеца. Той е майсторът на куполите и на „Св. Петка“ в кв. „Картала“, и на църквата „Възнесение Христово” в парк „Руски гробища“ във Велико Търново.

Четири от тези 113 църкви, на които Христо Пашов е работил, са дело на майстор Колю Фичето. Трите са в старата столица – „Св. св. Константин и Елена”, „Св. Николай” и „Св. св. Кирил и Методий” във Велико Търново, четвъртата е „Св. Троица” в Свищов. „Не знам как да обясня чувството. Така както не мога да обясня какво е да гледаш света от върха на сградата, от покрива. Все едно си стъпил на върха на света. Когато съм се качвал на Патриаршията, съм се чувствал като най-свободния човек на земята. Виждаш целия град и хората, които сноват по улиците, малки като мравки“, разказва инженерът.

Понякога две седмици са достатъчни на инж. Пашов, за да облече купола с ламарина. Но понякога не му стигат и шест седмици, зависи какъв модел трябва да бъде покривът. По-бавно стават тези, които трябва да са на люспи, както и тези на шестоъгълници. „Трудно е, понякога си мисля, че трудът ми не е много оценен. Кой ти вдига глава чак до върха на църквата, за да види как съм облякъл купола. Увлечени сме в ежедневието си, наричаме го сиво и сами се омагьосваме да сме тъжни“, въздиша майсторът, който е бил и началник на строителен отдел във Великотърновската митрополия. От тези няколко години той помни, че държавата давала по 100 000 лв. всяка година на всяка митрополия за ремонт на църквите. Преживял е и земетресението в Стражица, което съборило 20 църкви. Тогава се наложило той да ходи да заснема последствията от стихията.

ДА СЕ БОРИ ЗА РЕКОРД НА ГИНЕС, Е ГОЛЯМАТА МЕЧТА НА ИНЖ. ХРИСТО ПАШОВ. Той признава, че от години обмисля тази идея, но все нещо го препъва по пътя му към тази мечта. Едно от затрудненията идва от факта, че някои от църквите са под юрисдикцията на митрополиите и трябва да иска потвърждение от тях, че именно той е майсторът. „Но не се отказвам. Все един ден ще събера цялата документация и ще мога да си го позволя“, казва Христо Пашов, който си има и една голяма тайна. В една от църквите, над които е работил, е вградил послание за поколенията. „Драги потомъко, когато намериш нашето послание, да се знае, че тенекеджийските работи на… храм през 19… г. се извършиха от следните майстори: Стефан Пашов, Христо Пашов”, пише на скритото листче хартия.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА

Сн. авторката


Какво четем:

🔴 С измайсторените 113 камбанарии и куполи Христо Пашов мечтае да влезе в книгата с рекорди "Гинес"

🔴 Великолепният ГЕЦ!

🔴 Тайна таблица отговаря на въпроси-Попитайте нещо и вижте отговора!

Източник: Борба.БГ



Коментари



горе