Случаите на д-р Николов. Търновският офталмолог диагностицира пациент със заболяване, което се появява при един от 150 000 човека
52-годишен мъж бе диагностициран с меланом на ириса след рутинен преглед за диоптрични очила. Пациентът посетил офталмолога д-р Емил Николов преди няколко дни в клиниката му във Велико Търново, а след по-обстойно оглеждане под микроскоп специалистът се натъкнал на туморно образувание, което разболява по един човек от около 150 000 души. Очният лекар веднага насочил мъжа за хирургично лечение във високоспециализирани болници в София.
„При всички хора над 40 години, които идват за диоптрични очила, освен преглед на зрението и очните зърна правя пълен преглед – очно налягане, преден и заден очен сегмент и т.н., и когато погледнах под микроскоп този мъж, видях едно пигментно образувание, което е с нетрадиционно разположение и съотношение в ириса“, обясни д-р Николов. Така офталмологът заключил, че се касае за туморно образувание, открито в първи стадий. Изпратил снимки на 52-годишния мъж на свой колега в Германия, който потвърдил диагнозата. Д-р Николов веднага насочил пациента за хирургично лечение и според него заболелият има пълни шансове за излекуване, тъй като болестта е засечена в ранен етап. Подобни злокачествени образувания обаче се разпространяват много бързо и ако не бе диагностицирано навреме, би довело не само до загуба на зрението, но и до риск за живота.
По думи на офталмолога ракът на ириса е заболяване, което е типично за хората от бялата раса и за тези със светли очи. „Африканците и азиатците по-рядко боледуват от европейците. В конкретния случай пациентът е светъл и синеок, което го включва в групата хора, предразположени към болестта“, заяви д-р Николов. Това е първият пациент в дългогодишната му практика, който диагностицира с това заболяване. Според офталмолога продължителното стоене пред компютър не е причината за разболяване от рак. „Основният фактор при това заболяване е дългото излагане на слънчеви лъчи при хора, които работят на открито. Когато техните очи не са защитени от слънчевата светлина, имат увеличен риск от рак на ириса. Не искам да звучи като реклама на слънчеви очила, но това възниква по този начин. Подобно на бенките, които се превръщат в ракови образувания, така и този пигмент, който си го е носил пациентът, се е трансформирал“, обясни очният лекар.
Това не е първият необичаен случай, с който д-р Николов се е сблъсквал в практиката си. Преди 2 години при подобен рутинен преглед за очила той откри и извади 9-сантиметров червей от окото на жена, която днес е напълно здрава.
Галина ГЕОРГИЕВА
Какво четем:
🔴 Паша Христова – геният на Българската естрада🔴 Полша намали пенсионната възраст
🔴 Сок от черен бъз - за по-добър имунитет
Източник: Борба.БГ