Подаръците на сезона: Петте най-полезни есенни плодове
Най-много ползи и вкусове се откриват в продукти, когато са в сезона си. Мнозина погрешно мислят, че единственият сезон за пълно изобилие от плодове и зеленчуци е лятото. Но те вероятно не са били на пазара през есента.
Летните фаворити са заменени с не по-малко вкусни и полезни есенни зеленчуци и плодове. Още повече, че те са чудесен начин за укрепване на имунната система и увеличаване на защитните сили на организма.
Така че експертите съветват да не пропускате възможността да се поглезите със сезонните плодове, като отделят специално внимание на 5 от тях. Вижте кои са и как да ги приложите в кухнята.
Червена боровинка
Тя е ценен източник на антиоксиданти и витамин С. Боровинката повишава защитните сили на организма, укрепва имунната система, предотвратява появата и развитието на ракови клетки, има положителен ефект върху здравето на пикочно-половата и храносмилателната система.
Плодовете се консумират пресни, но можже и да се добавят към десерти, други ястия. От червени боровинки може да се направи ароматен конфитюр, както и полезни и вкусни напитки като сироп или чай. Тези напитки помагат при настинка.
Боровинка
Този лод съдържа голям брой витамини А, С, Е и минерали: калий, калций, магнезий, фосфор, желязо, органични киселини, захари, пектин. Богатият състав е отговорен за чудодейните свойства на есенното звънце. Редовна употреба повишава имунитета, нормализира кръвното налягане, помага на организма да се бори с вирусите и инфекциите, повлиява положително на здравето на сърцето и кръвоносните съдове.
Боровинката също съдържа бензоена киселина, която има консервиращи свойства. Благодарение на нея боровинките могат да се съхраняват дълго време в пресни. Но не забравяйте да си направите сладко от тях и да ги използвате в десерти.
Шипка
Тя е истински подарък от есента. Съдържа много повече витамин С от лимоните. Това е този витамин, който укрепва имунната система и увеличава устойчивостта на тялото към настинки и инфекциозни заболявания. Редовното консумиране на шипки укрепва и тонизира тялото, повишава концентрацията и вниманието, влияе положително върху работата на червата, черния дроб, бъбреците и стомаха.
Особено полезно е чаят от шипки. Той повишава защитните сили на тялото и служи за отлична профилактика на настинки и грип. Дневната норма за възрастни е две чаши чай, а за деца - една.
Облепиха (морски зърнастец)
Тези плодове съдържат витамини В, С, Е, К, флавоноиди, органични киселини, натрий, магнезий, желязо, манган, алуминий. Морският зърнастец има благотворен ефект върху тялото като лекарство. Плодовете укрепват имунната система, успокоява нервната система, благоприятно засяга работата на сърцето и кръвоносните съдове, помага на организма да се бори с рака.
Тези плодове се използват активно при готвене. От тях се приготвят ароматни и здравословни напитки, сладко, може да се добавят към пайове и други десерти. И още от морският зърнастец може да се приготви маслено масло, което може да бъде алтернатива на зехтина и да послужи като интересен дресинг за салати.
Офика
Това растение ни е познато от детството, тъй като момже да расте буквално на всеки уличен ъгъл. В зависимост от сорта, вкусът му е коренно различен и варира от горчив до сладък. Докато не изпробвате обаче, няма как да знаете какво ще улучите.
Плодовете на офиката съдържат в състава си голям брой витамини, минерали, аминокиселини, органични киселини и танини. Използва се за да се укрепва имунитетът, да се почисти тялото от токсини, повлиява положително на работата на стомашно-чревния тракт. Можете да приготвите вкусен чай или да подготвите полезна тинктура.
Аналог на червеникаво-оранжеви плодове може да бъде аронията Тя има същият ценен състав по-мек и приятен вкус.
Какво четем:
🔴 Петиция срещу депортацията на BG медсестра в Ню Йорк🔴 Пенсионното осигуряване в България преди 1944 г.
🔴 Проблемна велоалея предизвика задръствания в София (ВИДЕО+СНИМКИ)
Източник: zdrave