Англичани дариха 10 000 паунда на читалището в Миндя
Подарък за жителите на Миндя направиха две британски семейства в края на 2018 година. Чужденците дариха 10 000 паунда за ремонт на читалище „Развитие 1893“, което бе застрашено от закриване заради прогнил покрив. С парите сградата вече е обновена и ще продължи да бъде средище на българщината в селото. Благодетелите опитали да запазят в тайна постъпката си, но местните веднага разбрали за стореното добро и започнали да изказват благодарността си.
Дарителите са Бевърли Кокс и семейството на Иън и Катрин Колингрууд – Гарик. Тримата са родени във Великобритания, но избрали Миндя за свой дом. Пристигнали преди 13 и 12 години и се влюбили в мястото. Останали очаровани от красотата на селото, гостоприемството на хората, които живеят в него и вкусната българска храна.
Бързо станали част от обществото в Миндя и започнали да посещават читалището. Така се запознали с родните традиции и обичаи, докоснали се до културата ни и попили любовта към новата си родина.
През свободното си време Бевърли се отдава на изобразителното изкуство и когато направи повече картини, ги представя на вниманието на жителите на селото в читалището. Жената ходи и на уроци по български език, а най-голямото й желание е да вземе българско гражданство. Твърди, че изобщо няма намерение да се връща в Англия и ще бъде много разочарована, ако се наложи да напусне страната заради брекзит.
Иън и Катрин Колингрууд – Гарик също обикнали читалището „Развитие 1893“ и често присъствали на литературни четения и празници. Осъзнали колко е важно съществуването на тази институция, тъй като в нея кипи културен живот и се осъществява приемственост между поколенията.
Чужденците разбрали, че съдбата на сградата е под въпрос, защото покривът е в много тежко състояние. Нужни били средства за ремонта му, тъй като снегът, студеното време и липсата на укрепителни действия в продължение на години довели до разрухата му. Натъжили се, че вече в читалището няма да се чуват песни, смях и веселие и дарили 10 000 паунда.
Казват, че това е най-малкото, което могат да направят като отплата срещу всичко онова, което селото им дало. Поискали обаче благородната им постъпка да не се разчува, но осъзнали, че това няма как да се случи, тъй като в малките населени места всичко се научава бързо, защото всеки познава всеки.
„Чужденците, които се установяват в България, трябва да оценяват това, което им предлага страната. В Англия също много добри каузи се случват чрез дарения. Помислихме си, имаме тези пари, това е нещо, което искаме да направим“, казва семейство Колингрууд – Гарик.
Британците имат още идеи за читалището. Планират да продължават с дарителската дейност и искат да превърнат една от залите му в театър и друга във фитнес.
Галина ГЕОРГИЕВА
Какво четем:
🔴 След години унижения намерих истинската🔴 Политолог скочи на президента Румен Радев след новогодишната му реч: Той беше неканен на трапезата ни
🔴 "Златните момичета" искат златото от Олимпиадата (ВИДЕО)
Източник: Борба.БГ