Просякът, който раздава пари



Георги Кацаров е бивша звезда по тенис, а днес е просяк пред църквата „Свети Георги“ в Пловдив. Моят живот е жив пример за превратностите, които могат да ни сполетят, казва той.


Георги е бил първата ракета по тенис на маса през 60-те години. Състезавал се за „Локо“ - Пловдив и „Марица“. Тренирал е космонавти като Юрий Гагарин и Валентина Терешкова. Днес все още играе в зала „Кидо“, макар и на 81 години.

Първата му съпруга била рускиня и талантлива пианистка. Завършила консерваторията с Алла Пугачова. Георги се влюбил в Оксана, когато бил в Русия, венчали се в Москва. Живеели щастливо, заедно ходили на концертите на Пугачова. Майката на Оксана го запознала с големия руски треньор Анатолий Амелин. Той много го харесал като играч и му помогнал да стане треньор по тенис на някои от кандидат-космонавтите, между които Юрий Гагарин и Валентина Терешкова. Тренирал ги десет месеца, малко преди Гагарин да излети в Космоса през 1961 година. След това му се наложило да се върне в България, защото сестра му и майка му се разболели. Дошъл с жена си и малката им дъщеричка. На Оксана обаче нашият климат не <210> понесъл, започнали да <210> избиват петна и тя заминала обратно за Русия с детето им. Георги изживял тежко раздялата. След години се развели и той не можел да вижда повече рожбата си. Започнал да сменя работа след работа. За да не остане сам, решил да се ожени за втори път за Мария, с която започнали да излизат.






„Втората ми съпруга имаше сърдечни и психични проблеми. Майка <210> и двамата <210> братя започнаха да ни тормозят и заплашват. Искаха да вземат двата ми апартамента, защото рускинята щяла да дойде с детето му и да ги присвои. Така ме принудиха да припиша жилищата на Мария, но когато тя почина, ми взеха всичко, изхвърлиха спортните ми награди и документите и ме изгониха на улицата“, оплаква се бедният човек.


Спял по паркове и пейки, започнал да проси пред църквата „Свети Иван Рилски“. Точно там срещнал градинаря на черквата Валентин Грънчаров. Той бил благородна душа, станали приятели и го прибрал да живее при него.


Преди половин година Валентин се разболял и починал. Това било поредната трагедия, разтърсила Георги, и той отново се оказал без дом.


Преместил се да проси пред църквата „Свети Георги“ в квартал Мараша. Там старецът изкарал отново късмет. Към края на миналата година при него дошла жена на име Калина, на младини била участничка в конкурси за хармонично тяло. Запознали се, поговорили си, тя се оказала заможна и с добро сърце. Намерила му квартира в „Кючук Париж“, плащала му наема и зареждала хладилника с храна. Грижила се за бедния старец, както и за своите родители.

"); } else { document.write(" "); }


„Прося не за пари, понеже имам и дом, и храна. Прося, за да се спася от самотата и да бъда близо до хората. Седя пред църквата, храня гълъбите“, разказва просякът.


Георги Кацаров твърди, че е от стар и знатен род, в който всички мъже са били кацари, от там идвала и фамилията им. Родната им къща в „Кършияка“ била една от най-старите в махалата. В нея дядо му Никола Кацаров (Кацара) тайно е събирал съзаклятници преди избухването на Априлското въстание. Говорело се, че там е отсядал и самият Васил Левски. Той не само ги укривал, но им разкривал и намеренията на турците, тъй като е говорил много добре турски език, дори е имал и приятели сред тях. Тази историческа къща била бутната, когато строили пешеходният мост. Сега на това място има паметна плоча с надпис: "Тук е живял Никола Кацара, близък другар и съратник на Васил Левски". Никола Кацара се споменавал като персонаж в редица исторически романи.






„Не съм виждал дъщеря ми от 5-годишна, днес тя трябва да е възрастна жена, около 50-те. Наскоро при мен дойде едно младо момиче и ме попита дали искам да я видя. Извади таблет и не знам как, но намери снимка на дъщеря ми“, разказва с вълнение просякът.


Въпреки нелекия си живот Георги не се е отказал от страстта си към спорта. На състезание, организирано от „Стоянстрой“, през 2017-а взел 1-во място за ветерани над 70 години. Победил сребърен медалист на ветераните в Измир по тенис на маса.


Още на младини побеждавал и печелил всички купони за игра, затова му измислили прякора Ал Капоне, но накратко го наричали Алка.


Георги се отличава от всички други просяци по това, че предлага пари, кафе, а понякога и коняк от благодарност, ако спреш да си поговориш с него. Скоро репортер на „Марица“ му помогна да си пренесе багажа до жилището му, а в замяна бившият спортист предложи 10 лева. Свикнал е да преподарява всичко, което е спечелил през деня.


„Мен ме черпят, нормално е да почерпя и аз. Никой не е длъжен да ме черпи. Винаги се реванширам. Аз и да изям целия свят, рога няма да ми покарат“, казва старецът с тъга в очите.


Какво четем:

🔴 Разкриха фаталната грешка, погубила нашия алпинист в Хималаите

🔴 Бай Манчо - откривателят на водата

🔴 Как обичат зодиите

Източник: Марица



Коментари



горе