Пелетите за огрев по-скъпи от златото на прага на най-студената зима от 100 години насам



Сериозно покачване на цената на дървата за огрев отчитат от фирмите за доставка на дървесина и потребителите в цялата страна. В средата на октомври на места един тон пелети струва около 500 лева, а кубик дърва между 90 и 100 лева.

Очакванията са през зимата поскъпването да продължи. Според експертите то се дължи основно на по-високите цени на тока и природния газ.





“Не мисля, че при нас има такъв проблем. Има създадена организация - още от месец март поделенията имат срещи с кметовете, уточняваме необходимите количества, плануването е в рамките на средногодишното търсене, което е между 180 и 220 хиляди кубика”, това коментира инж. Дамян Дамянов - директор на Югозападното горско предприятие в ефира на БНТ.





По думите ми към момента с дърва са се запасили около 10 хиляди домакинства с 80 хиляди кубика, което е с 30 хиляди кубика по-малко в сравнение с миналата година. Това не е поради липса на дърва, а заради по-слабо търсене, подчерта инж. Дамянов.

“Традиционно българинът търси дърва в края на октомври и ноември, когато са неблагоприятни условията. От друга страна са изключително високите цени на газ и ток и те влияят на търсенето на дърва в момента”, допълни той. Процесът на добив също е труден.





По думите му предприятията имат пълна готовност да осигурят необходимите количества, а  цените, на които се предлагат дървата, са същите като миналата година.

Всички асортименти се предлагат на търгове, където има вдигане на цената, но не голямо. Оскъпява се транспортирането и доставката до клиентите - фирмите купуват на нашите цени, а при хората дървата отиват на 70-90 лева, което е малко висока цена. 

Иде най-студената зима от 100 години насам, това го предвещава

„Ако съдим по горещниците, зимата ще е най-студената от 100 години“, това каза проф. Рачев, позовавайки се на народното поверие , че след горещо лято идва студена зима. Той обаче уговорката, че миналата година е имало същите предпоставки, но сериозно падане на температурите нямаше.





Климатологът използва случая да подчертае, че лошото време има и добре страни. Зимните и пролетните валежи са напълнили язовир „Камчия“, от който се черпи вода за Черноморието. „Ако не беше валяло, сега там нямаше да имат вода да си измият очите“, каза проф. Рачев.


Какво четем:

🔴 Контра: Кръчма за НЕвaксиниpaни привлича много клиенти

🔴 Радостта на народа: Карам такси като пич и чета много книги!

🔴 Храмът, до който се стига с каяк / СНИМКИ

Източник: Блиц



Коментари



горе