Всички с пари в 18 български банки са информирани за размера на гаранцията на влога им



100 години световен ден на спестовността - 31 октомври

Преди 100 години - през 1924 г., на първия Международен конгрес на спестовните банки в Милано, 31 октомври е обявен за Световен ден на спестовността с цел насърчаване на спестовността и използването на банките за съхраняване на средствата, предаде Днес.бг.





И днес, независимо за какво спестяваме - за жилище, образование, здраве, непредвидени ситуации, нов бизнес или просто за пътешествие, е добре да знаем как са защитени средствата ни в банките.

Кой защитава спестяванията Ви





Вашите влогове са защитени от Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ).

Фондът е създаден през 1998 г. със Закона за гарантиране на влоговете в банките с цел да осигури защита на средствата на вложителите. ФГВБ също така участва в процеса по преструктуриране на кредитни институции и защитава интересите на кредиторите в производствата по банкова несъстоятелност.





Кой е защитен от системата за гарантиране на влоговете

Гарантирането на влоговете е на принципа един вложител в една банка – всеки вложител е гарантиран във всяка отделна банка – членка на системата за гарантиране на влоговете в България.

Понастоящем Фондът гарантира вложенията в 18 банки.

Влоговете на граждани и фирми в една банка се гарантират независимо един от друг в размер до 196 000 лв.





ФГВБ гарантира влоговете на български и чуждестранни граждани и фирми в левове и в чуждестранна валута.
Влогове са всички парични средства по банкова сметка от всякакъв вид – депозитна, спестовна, разплащателна, сметка с дебитна карта, набирателна или сметка, открита на името на едно или повече лица.





Какъв е размерът и обхватът на гаранцията

ФГВБ гарантира пълното изплащане на влоговете на един вложител в една банка, независимо от броя и размера им, до 196 000 лв. заедно с начислените лихви, в случай на отнемане на лиценза на банка от БНБ или обявяване на влоговете в нея за неналични, или ако поради акт на съдебен орган, вложителите нямат достъп до средствата си в банката по причини, пряко свързани с финансовото й състояние.





Допълнителна гаранция за суми до 250 000 лв., извън гаранцията от 196 000 лв., за срок от 3 месеца от датата, на която тази сума е постъпила по сметка на вложителя или той е имал право да се разпорежда с нея, се предоставя за определен вид влогове, възникнали в резултат от: сделки с недвижими имоти за жилищни нужди, промяна на социалния статус, трудови правоотношения, застрахователни или осигурителни плащания, обезщетения и др.





Влоговете в различни валути на един вложител в една банка се сумират и се изплащат в равностойността им в левове по курса на БНБ към датата на акта на БНБ или на съда.





Кога и как ще получите гарантираните Ви суми

ФГВБ изплаща средствата на вложителите до 7 работни дни от датата на неналичност на депозитите чрез избрана от него една или повече обслужващи банки.





За да се разпоредите с подлежащите Ви на изплащане суми, следва да отидете в обслужващата банка, където след представяне на документ за самоличност – за физическите лица, и документи за представителство – за юридическите лица, можете: да прехвърлите сумата в друга банка, да я оставите в обслужващата банка, като си откриете сметка в нея или да я изтеглите.





Не е необходимо да отправяте заявление до Фонда или до обслужващата банка.

Съгласно Закона за задълженията и договорите давностният срок за изплащане на гарантираните влогове е 5 години, считано от началния ден на изплащането.

За да проверите основните си познания за гарантирането на влоговете, направете онлайн теста на ФГВБ.
Повече информация можете да получите на сайта на ФГВБ – www.dif.bg, или на телефон 0700 144 03.


Какво четем:

🔴 Вси светии - колко празника има с това име и какво се празнува?

🔴 Невъзможно е да е тя! Ето я Ванеса от "Биг Брадър" като брюнетка - копие е на известна певица! (СНИМКИ)

🔴 Приказна погача за бебето на Тодор Неделев / СНИМКИ

Източник: Petel



Коментари



горе