Бойкот на "Кауфланд", "Лидл", "Билла", "Метро", Фантастико" и другите магазини няма да има в България



След като хърватите бойкотираха веригите в страната заради високи цени, мнозина се запитаха дали и в България е възможно.

Оказва се обаче, че към момента такива нагласи няма, а и голяма част от цените в Хърватия са по-високи от тези в България.





Хърватите са упорита и задружна нация и са го показали в много отношения, като са смайвали света в спорта и дори на бойното поле, извоювайки независимостта си от Сърбия.

Така че към момента търговските вериги може да са спокойни, че няма да им се намалят оборотите.





Хърватите "наказаха" търговците с около 43 милиона за един ден заради високите цени по магазините. Това се случи в деня на бойкота срещу инфлацията, петък, 24 януари. Тогава, след призив на потребителската организация ECIP, асоциацията за защита на потребителите, профсъюзи, политически партии и дори министъра на икономиката, хората ограничиха показно пазаруването на хранителни стоки. 





Министерството на финансите пък пресметна, че за този ден оборотът на търговците е паднал с около 43 милиона лева – от  почти 122 милиона евро на малко над 78 милиона евро. Сметките са правени на база на данните от фискалните апарати на търговските обекти.





А как са цените у нас

Хърватите са възмутени от постоянно растящите цени на храни и горива. Справка в сайта за сравнение за издръжката на живот в различни държави и градове numbeo.com показва, че цените на някои хранителни стоки у нас са идентични на техните. Например килограм картофи и в двете държави се купува за малко под 2 лева. Килограм сирене, среден клас, има разлика с около левче. 





Но има и драстично по-скъпи – Бял хляб от 500 грама там излиза 2.80 лева, докато у нас може да купи за около 1.83 лева. Чувствително по-евтин е оризът в България – средно 3.67 лева за 1 килограм срещу над 5 лева в Хърватия. Там се бъркат повече и за кутия с 12 яйца – 6.40 лева срещу малко под 6 лева у нас, пише Марица.





В България обаче 1 литър прясно мляко струва с почти левче по-скъпо – 3.11 лева срещу ориентировъчно 1.11 евро /2.22 лева/. 

Инфлацията в Хърватия е достигнала през декември до най-високото си ниво от осем месеца. Индексът на потребителските цени се е повишил с 3,4 на сто на годишна база през декември спрямо 2,8 на сто през ноември. Това подпали потребителския бунт. 





А как е унас? По данни на НСИ през декември 2024 г. месечната инфлация е 0.4%, а годишната инфлация за декември 2024 г. спрямо декември 2023 г. е 2.2%, според индекса на потребителските цени (ИПЦ). 





От министерство на икономиката на Хърватия съобщиха, че до края на януари властите ще разширят списъка на храните с таван на цените от 30 на 50 продукта. Сред тях ще бъде и хлябът, като целта е да бъдат защитени най-уязвимите граждани.





Нов бойкот на гражданите срещу скъпотията не е изключен, но под друга форма. Съветникът на платформата „Ало, инспекторе“, от която тръгна инициативата Йосип Келемен посочи в телевизионно интервю, че „ може да очакваме нов бойкот на всички търговски вериги или на един определен търговски център за няколко дни, бойкот на няколко продукта едновременно или друга инициатива“. 


Какво четем:

🔴 Жена счупи дръвчета, за да паркира на тяхно място / ВИДЕО

🔴 Класация: Топ 50 на най-добрите хотели в България / СПИСЪК

🔴 Мария получи цял етаж в суперлуксозна сграда / СНИМКА

Източник: Petel



Коментари



горе