Ново 20: Глоба за родителите, ако детето е с телефон в клас
Учителският синдикат към КТ "Подкрепа" се обяви за разтоварване на учебните програми, но не и за повече часове по математика. учениците, които и сега учат, са по-напред от връстниците си в чужбина, казва в позиция на синдиката неговият председател д-р Юлиян Петров.
Според него сега в училище се учат приоритетно български, математика и чужди езици, а се неглижират природните науки, изкуствата и спортът, предаде OFFnews.bg.
В същото време, той се обявява "за" изучаване на религия и добродетели. Това обаче би дало резултат, само ако успоредно се въведат оценка за поведение и финансови санкции за родителите за груби нарушения на ученика, подчертава синдикатът.
Оценката за поведение трябва да се отчита при прием в гимназия и университет, допълва още авторът на позицията.
Синдикатът иска и забрана за телефони в училище, за която да отговарят ученикът и родителите и да понасят санкции при нарушения. "Категорично се противопоставя и ще организира протести, ако се вмени на българските учители да проверяват, събират или съхраняват ученически телефони. Пълен абсурд ще бъде да се вмени на всяко училище да закупува „къщички за телефони“, както и българският учител да носи отговорност за съхранение на тези скъпи устройства", пише Юлиян Петров.
Оценката за дисциплина трябва да се налага от колективен педагогически орган, за да не се възприема като административен акт, допълва той. (Административните актове могат да бъдат обжалвани - бел. ред.).
Синдикатът приветства увеличението на учителските заплати, като подчертава, че те все още не са достатъчно високи. Очакванията на младите учители за постъпване в системата са за 3000-6000 лева.
Синдикат „Образование“ ще настоява да се променят учебните планове и учебните програми; училищата да могат да купуват инструменти и приложения за изкуствен интелект за ползване от учители; да се сключват договори между училището и родителя за спазване на училищния правилник; въвеждане на оценка за дисциплина; отпадане на 15-те дни отсъствия по домашни причини; освобождаване на учителите от непедагогически и административни задължения (дежурства в училищни дворове и коридори, придружаване на ученици в автобуси, издирване на необхванати ученици извън институцията, съхраняване на телефони и др.); въвеждане на втора категория труд за учителите, намален седмичен норматив след 50-годишна възраст и година за рехабилитация след всеки пет прослужени години; атестацията на педагогическите специалисти да стане част от процеса на диференцираното заплащане; 130% от средната брутна работна заплата за страната за педагогическите специалисти да бъде записано в закона за образованието.
Какво четем:
🔴 Рачков вече не я познава🔴 Meteo Balkans ни шашна: Сняг в София тези дни, и студ в цяла България
🔴 Почина бележит български преподавател от СУ "Св. Климент Охридски"
Източник: Petel
Коментари
