Касае всеки собственик с имот: Гаф с новия кадастър
Месеци наред граждани чакат Агенцията по геодезия, картография и кадастър /АГКК/ в Пловдив да обработи документите им. Тежките просрочки се случват на фона на интегрирането на новата система, с която администрацията работи. С такъв случай се сблъсква Илия Шивачев, който разказва пред TrafficNews, че документите му се бавят вече 5 месец.
„Наследих имот, като се опитвам да вляза във владение, като го прехвърля на мое име. Открихме обаче несъответствие при кадастралното заснемане, затова пуснах заявление да бъде направено ново такова. Тъй като времето ме притискаше, реших да заплатя за бърза поръчка, за която заплатих допълнителни 200 лева. Това се случи на 5 декември 2024г.", казва пловдивчанинът.
Припомняме, че от края на 2025 година функционира обновена кадастрално-административна и информационна система. Актуализацията интегрира всички налични системи за кадастрални и специализирани данни в АГКК в единна среда. По заявка на „Информационно обслужване“ АД тя трябваше да подобри бързината и достъпността до административните услуги. Месеци по-късно обаче системата прави проблеми, които довеждат до сериозна забавяне и пропуснати ползи за гражданите. Заради смущенията, които обхванаха всички териториални звена на Агенцията, от Министерство на регионалното развитие и благоустройството заявиха, че ще обезщетят засегнатите потребители.
Това обаче не се е случило с парите, заплатени от Илия Шивачев за бърза поръчка. Сумата от 200 лева не е възстановена по сметката му повече от месец след подаване на заявление за процедурата.
„От началото на 2025г. ходя на гише, за да търся информация какво се случва с преписката ми. Не получавам конкретен отговор – никой не може да ми каже още колко време ще трябва да чакам, за да мога да използвам имота си. Месец, година, две? Нали новата система трябваше да оптимизира работата на Кадастъра?! Това е повече от абсурд!“, споделя още Шивачев.
Този и още множество сигнали, които постъпиха до редакцията на Трафик нюз, свързани с идентични случаи на мудна обработка на документи, станаха повод медията ни изпрати повторно запитване до ресорното министерство.
Какво е обяснението на МРРБ?
От МРРБ отговориха, че основните проблеми, възникнали след внедряването на новата Кадастрално-административна информационна система (КАИС) към Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК), са преодолени. Статистическите данни за периода 24–28 март 2025 г. показват повишена ефективност спрямо същия период на предходната година. Казват още, че заявленията за изменение на кадастралния регистър на недвижимите имоти (КРНИ), които представляват най-голям дял от постъпващите документи, се обработват в нормативно определените срокове. Съществено отчитали намаляване от 60% на броя на входящите имейли с оплаквания към техническата поддръжка, което маркират като показател за стабилизиране на системата.
В отговор на установените забавяния, Министерството на регионалното развитие и благоустройството изискало от АГКК ежеседмични доклади как се справят с работата си. Ясно е, че до момента е обработено забавеното изпълнение по над 3000 заявления, а общият брой на просрочените случаи е намален наполовина спрямо началото на 2025г.. От агенцията посочват, че се извършват регулярни срещи с териториалните служби за приоритизиране на задачите.
Част от проектите са били доработени ръчно, като АГКК организира извънреден труд в почивни дни за наваксване на изоставането. До момента са обработени 98% от постъпилите заявления на граждани за възстановяване на сумите.
На въпрос кой носи отговорност за неуспешното внедряване на системата и дали ще има санкции за изпълнителя или лицата, отговарящи за процеса, МРРБ казва: “Всяка нова информационна система изисква определен период на адаптиране на потребителите и служителите за работа с нея и считаме, че към момента са постигнати добри нива на ефективност и по-голяма производителност при изпълнение на работните процеси”.
Добавят, че Службата в Пловдив ежедневно получава поръчки, които надвишава десетки пъти броя на експертите, които следва да ги обработят. „Общоизвестен факт е, че през последните 10 години е осъществено значително по обем ново строителство, разширяване на съществуващите и формиране на нови индустриални зони в област Пловдив, което води до съответно нарастване на постъпващите заявления в СГКК-Пловдив при неизменен брой на служителите. В тази връзка, МРРБ е предприело действия за увеличаване щатната численост на АГКК с приоритетна насоченост към териториалните звена“, заключват оттам.
Какво четем:
🔴 900 лева пенсия става 460 евро, 2000 лева заплата става 1023 евро🔴 ЕКСКЛУЗИВНО! Даниела печели "Ергенът" и след 10 дни зарязва Елвиса
🔴 Хвърчат линейки заради Светлана Гущерова! Какво се случва?!
Източник: Petel
Коментари
