Защо наздравица с шампанско за ЧНГ?



Може би се чудите защо на Нова година пием шампанско. Отговорът се крие от преди 1500 години. Крал Кловис става християнин в църква в град Реймс, в региона Шампан.

(Хлодвиг I или Кловис, Хлодовех, на съвременен френски Луи (на немски: Chlodwig I, Chlodowech, на френски: Clovis, на латински: Chlodovechus; * ок. 466, † 27 ноември 511 при Париж) е меровингски крал на салическите франки — германско племе, заемащо областта на запад от долен Рейн с център около Турне и Камбре. Хлодвиг I наследява баща си Хилдерих I през 481., Уикипедия, б.р.)

В продължение на векове, там са били короновани различни крале, което се отпразнувало с шампанско, съобщават от foodpanda.

До този момент газираното вино е било просто обикновена напитка, докато известния монах Дом Периньон, не преоткрива истинския вкус на шампанското и започва да мисли как да го бутилира, за да се запази блясъка му.

Луи XV постановява, че само шампанско може да се доставя в бутилки, а всички други вина трябва да бъдат транспортирани с бъчви. Смятало се е, че това е много полезна напитка, подходяща предимно за аристокрацията. От този момент, напитката е била задължителна на специални тържества като сватби, кръщенета и други.

От друга страна, празнуването на Нова година е възникнало като религиозен ритуал, свързан със слънцестоенето. И тъй като се е считало за голям празник, преминаващ от религиозен към светски е трябвало да се отпразнува с напитка, която се асоциира с разкош и лукс.

Магическите мехурчета на напитката са се смятали за нещо изключително забавно и подходящо за празника. Разбира се, с хубавата напитка си отива и с хубава храна.

Ето и шест от най-подходящите добавки:

 

-          Пармезан

-          Черен трюфел

-          Сьомга

-          Горски плодове- къпини, малини, ягоди

-          Крем брюле или шоколадов мус

-          Скариди с мента


Какво четем:

🔴 Стефан Цанев: Демокрацията е най-лесно покваряващата се система

🔴 Лафчиевата - "къщата без пирони"

🔴 Река Каменка, Скока и легендата за Крали Марко

Източник: utre



Коментари



горе