В Пиринско почетоха паметта на Гоце Делчев



Благоевград отбеляза 144-годишнината от рождението на бележития български революционер Гоце Делчев.

Националният герой бе почетен от десетки общественици и граждани, които се събраха пред паметника му на площад "Македония" в областния център.

Сред присъстващите на тържествената церемония по полагане на венци и цветя бяха градоначалникът Атанас Камбитов, председателят на ОбС - Благоевград Радослав Тасков, директорът на Регионална библиотека "Димитър Талев" в Благоевград Райка Христова, представители на РИМ-Благоевград, политически лидери и жители на града.

Преди присъстващите да положат цветя и да се поклонят пред паметника на Гоце Делчев, ученици припомниха част от живота и дейността на революционера.

Годишнината от рождението на героя бе отбелязана и в град Гоце Делчев. Пред неговия паметник, който се намира на централния площад в града, се поклониха зам.–кметовете Валери Сарандев и Богдан Боцев, председателят на ОбС Ангел Гераксиев, общински съветници и представители на политически партии, институции и учебните заведения в града, съобщиха от пресцентъра на Община Гоце Делчев.

Георги (Гоце) Николов Делчев е един от най-значимите български революционери, водач и идеолог на Българските македоно-одрински революционни комитети, по-късно известни като Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Национален герой е в България и Република Македония.

Гоце Делчев е роден в Кукуш, тогава в Османската империя, днес Килкис, Гърция, през 1872 година в семейството на Никола и Султана Делчеви, като неговите братя Милан, Димитър и Христо Делчеви също са революционери от ВМОРО.

Завършва българско униатско начално училище, а след това българска екзархийска прогимназия в родния си град, след което продължава образованието си в Солунската българска мъжка гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“, където създава таен революционен кръжок заедно с Даме Груев, Гьорче Петров и Борис Сарафов.

През 1891 година постъпва във Военното училище в София, но заради участието му в социалистически кръжок е изключен само месец преди дипломирането му. В резултат той решава да се бори за свободата на Македония, като за изграждането на революционна организация смята да използва вече изградената образователна мрежа на Българската екзархия.

Гоце Делчев губи живота си в битката край село Баница през 1903 г., а гибелта му се възприема от съвременниците и от историците като една от най-тежките загуби за ВМОРО.


Какво четем:

🔴 Топ 5 на най-красивите ждрела в България

🔴 Уролозите в МБАЛ „Централ Хоспитал“: Спасиха живота на мъж с рак, върнат от 3 болници

🔴 Дойче Веле посвети епизод на българската баница

Източник: Дарик



Коментари



горе