Варна открива сезона на ветрилата с регатата "Трети март"
Голямото спортно събитие ще събере ветроходци от цялата страна, които не само ще премерят мишци, воля и умения в покоряването на вятъра, но и ще превърнат езерото в една истинска феерия от платна. Регатата е включено в спортния календар на Българската федерация по ветроходство и ще открие Държавното първенство за тази година на клас „Ял-6“. За нейното провеждане своя благотворителен принос ще даде и бизнесът. Община Варна има също финансова подкрепа.
До този момент имаме 25 заявки за участие, но се очаква за старта на 4 март да станат 30. Рекордът е 38 лодки от 25 клуба с 200 състезатели“, обяви Росен Марангозов от СК „Черно море – Бриз“. И тази година гонките ще се проведат по регламента от последните години. Всеки екипаж ще се състои от 6-ма състезатели, без ограничение на пол и възраст, от които във всяка гонка ще могат да участват минимум 5 състезатели.
Специално за юбилейното издание на регатата ще има и допълнително класиране. Главен съдия на регатата ще бъде капитан Стефан Методиев. Ще има три състезателни дни с общо седем гонки. ".
Регатата е замислена през 1957 г. като вътрешноклубно състезание. Началото е поставено от активисти на секция “Ветроходство” към Морския клуб на тогавашната ДОСО /Доброволна организация за съдействие на отбраната/. Самото състезание е посветено на годишнината от Освобождението на България от турско робство. В гонките участват новопостроените в България и модерни за времето си крейсерски яхти „ОV”/балтийки/. Още на следващата година регатата е обявена за традиционна и е учредена преходна купа. От 1961 г. тя става открита и в нея се включва Морски клуб „Балчик“ с балтийката „Ураган”.
Най-забележителен през годините е успехът на екипажа с шкипер Михаил Копанов, който цели 19 години е шампион.
Какво четем:
🔴 Платна, вдъхновени от българските шевици, ще украсят Еврокомисията на 1 март🔴 Ваньо Танов - топченгето, което ужили контрабандата по митниците
🔴 Владо Николов слага край на кариерата си с титаничен волейболен сблъсък
Източник: Труд