Археологически резерват "Калиакра"
Нос Калиакра е едно от най-забележителните места на българското Черноморие. Той навлиза на 2км навътре в морето и образува малко полуостровче с издълбани пещери, подмоли и арки. Намира се на 12км източно от град Каварна.Калиакра е превърната в резерват заради уникалната си природа и богатото си историческо минало. На нея се намират останките от средновековна българска крепост, която била последното кътче земя, завладяно от османците. По десния й бряг се спуска алея, която ще ви отведе до невероятна пещера с изграден двуетажен ресторант. Втора алея пък ще ви разкрие друга пещера, в която се намира музей с ценни археологически експонати.Научете повече за археологическия резерват "Калиакра"!
Царството на резервата ще ви срещне с игривите делфини и с тюлена-монах, който живее в подводните пещери. Тук може да наблюдавате и над 40 вида птици, сред които аристотелеви корморани, скални косове и папуняци. Много интересна е и степната растителност калекайря, която се среща само на това място в България.
Всяка лятна вечер резерватът се превръща в истинска морска приказка. Красотата му озарява цялата околност благодарение на модерната система за художествено осветление с над 100 цветни прожектора. Това много напомня за светлините на Царевец.
Историята на нос Калиакра е също много интересна. Античният географ Страбон разказва, че тук е била столицата на цар Лизимах - един от наследниците на Александър Македонски. Той криел в пещерите несметните съкровища, които заграбвал при походите си срещу Персия. Най-голям разцвет Калиакра изживява когато става столица на Карвунското княжество на българските владетели Балик и Добротица. Писмени сведения говорят за могъщ средновековен град, в който владетеля сечал собствени монети и превърнал крепостта в църковно средище. Днес на носа може да видите останките от крепостните стени, както и съхранени части от резиденцията на княза, баните и водопровода.
С Калиакра са свързани и много легенди. Една от тях обяснява червеникавия цвят на скалите, които се спускат на 70м в морето. Историята разказва за четиридесетте приятелки, които живеели в крепостта. Когато османците нахлули и искали да ги поробят, те сплели дългите си коси в една плитка и заедно се хвърлили в морето. На това място днес се издига обелиск в тяхна памет, който се нарича "Портата на 40-те девици".
Какво четем:
🔴 Кампанията "Великден за всеки" вече е събрала над 550 хиляди лева🔴 Георги Господинов: Още нямаме усещането за общност
🔴 Чудотворна Светогорска икона пристига в София
Източник: opoznai