Какво не знаем за могилите край Казанлък



Казанлък е известен с ароматните рози, които са се превърнали в символ на България, слава, която излиза извън пределите на страната. Освен център на Розовата долина, Казанлък е и част от Долината на тракийските царе.

Най-известният обект в Долината на тракийските царе е Казанлъшката гробница, която привлича хиляди туристи както от България, така и от чужбина. Въпреки това в Долината на царете има и други обекти, които заслужават внимание.

23391381

Знаете ли, че на територията на Долината са разположени няколко могили, които ни запознават с тракийските обичаи и традиции. Без съмнение една от най-известните е Голямата Косматка. Тя е една от най-внушителните в България и е датирана от V в. пр. Хр., а последното погребение е извършено около края на III в. Проучена е от археолога Георги Китов през 2004 г., като са открити десетки ценни находки. Предполага се, че в нея е погребан владетелят Севт III.

С впечатляваща архитектура е храмът в могилата Шушманец. Тя се намира в близост до гр. Шипка и е открита през 1996 г. Интерес предизвиква пластичната украса от полуколони и пиластри, която пресъздава представите на траките за света.

41

Пак край гр. Шипка е разположена могилата Хелвеция. Гробницата е датирана от средата на IV в. пр. Хр. Въпреки че тя е била ограбена още в древността, в нея е разкрит скелет на кон, който е бил принесен в жертва. Гробницата се състои от дълъг коридор, преддверие и камера. Интересно е, че върху бялата хоросанова мазилка на двете помещения са нанесени жлебове, с което се наподобяват мраморни блокове.

Ако сте в района на гр. Шипка има още една могила, която може да посетите – Грифоните. Тя също е от IV в. пр. Хр. Проучената гробница се състои от две камери и коридор. Ложето е разположено срещу входа на камерата, а пред него има стъпало от каменен блок, върху който са оформени лъвски лапи.

mogila

Един от най-ранните, а и богати гробове, които са разкривани в Долината на тракийските владетели, е в могила Светицата. В зидания гроб е положен представител на тракийската аристокрация, а погребението е извършено през втората половина на V в. пр. Хр. При проучванията са открити различни ценни находки, но най-впечатляваща е златната маска, която е била сложена върху лицето на починалия.

Могилата Голямата Арсенка е разположена близо до село Шейново. Гробницата е датирана от края на V в. пр. Хр. Входовете към помещенията са с двукрили каменни врати, а 11 реда блокове изграждат стените на куполната камера.

image-5355-0-0-sarafova-mogila-krun-2

В Сарафовата могила е открита гробницата Крън II през 1995 г. Датирана от III в. пр. Хр., тя наподобява Казанлъшката гробница. По стените й са нанесени хоризонтални пояси в бяло, червено, черно, жълто, оранжево.

В никакъв случай не е за пренебрегване и гробно-култовият комплекс „Оструша”, който е един от забележителните паметници на тракийската надгробна и култова архитектура от края на IV в. пр. Хр.


Какво четем:

🔴 Третият Райх е ограбил България с десетки милиарди

🔴 Германия пусна троянската кобила в Европа

🔴 Проф. Пламен Павлов: Кръвен данък не се дава при съжителство, а в робство

Източник: citytrip



Коментари



горе