"Фокусникът" Петър Евтимов е победителят в лаборатория за слава FameLab



Асистентът по хистология и ембриология в софийския университет "Свети Климент Охридски" Петър Евтимов спечели голямата награда на десетото издание на лабораторията за слава Fame Lab. Той представи възможността за клониране по разбираем за всички начин, като излезе на сцената като фокусник.

Финалът на лабораторията за слава се проведе в рамките на шестия Софийски фестивал на науката. Регламентът на състезанието е всеки един участник в рамките на 3 минути да представи максимално разбираемо научно постижение.

Финалистите бяха деветима: Александра Тасева (студент по Фармация), Десислава Хлебарска (магистър биолог) Емилиян Гулев (студент по медицина), Златина Димитрова (студент по химия), Ивайла Сопотенска (инж., докторант по хранителни технологии), Калин Колев (студент по теоретична физика), Мирослава Димитрова (студент по биология), Петър Ефтимов (асистент по "Хистология и ембриология"),Тихомир Петков (студент по медицина).

Фокус-бокус

Петър Евтимов излезе на сцената с магическа шапка. В нея той сложи човешки косъм и четири аса, а извади плюшена играчка. Толкова е лесно клонирането, каза Евтимов, а и толкова лесноразбираемо.

"Били ли сте някога способни на всичко? Отговорът е "Да", каза Петър. Той представи проучване на екип изследователи, според което е възможно копирането на молекули.

Необходими са обикновени телесни клетки, към които се прибавят четирите аса – четири транскрипционни фактори. При взаимодействието с тези фактори, телесните клетки се препограмират и отново могат да развият свойствата на клетката-майка.

Това откритие е важно, защото чрез този метод могат да бъдат създавани резервни органи и тъкани, обясни младият хистолог.

По думите му с малко смелост може да се направи и животно т.е да бъде клонирано, но трябва да се знае, че клонингът, макар и същият като оригинала на външен вид, "няма да има същия хакартер".

B82

Това не е номер на химически елемент, а код за кевларова бронежилетка от компютърната игра Counter Strike. Именно чрез играта класираната на второ място студентка по химия Златина Димитрова за първи път е чула за материала кевлар.

Златина Димитрова
 

[Фейсбук, Софийски фестивал на науката]

За три минути тя представи историята на създаването на материала, неговите свойства и структура. Кевларът е открит от американския химик Стефани Куолек и нейният екип през 1965 г. Той е резултат от търсенето на нов по-лек и здрав материал за автомобилни гуми.

"Интересното при кевлара е, че той гори, но ако отстраним източника на огън, горенето спира", обясни Златина.

Днес кевларът има редица приложения, сред които са въжета, бронежилетки, ръкавици, работни облекла, подложки за дискови спирачки, топлоизолации.

За по-малко мукус

Почти всички в залата вдигнаха ръце, когато Александра Тасева попита публиката колко човека са ползвали капки за нос с ксилометазлин. Тя обясни защо тези капки не бива да се ползват повече от седмица - отделяният в носа секрет Мукус.

Александра Токева
 

[Фейсбук, Софийски фестивал на науката]

Мукусът се грижи в носа ни да не попадат различни бактерии и прахови частици. Когато боледувам, отделянето на мукус се засилва и това води до запушването на носа. Ксилометазолинът влияе на части от нервната ни система, които свиват кръвоносните съдове и спомагат за освобождаването от отделения секрет. Ако полазваме това вещество твърде дълго, кръвоносните съдове атрофират, което кара лигавицата да отделя още повече мукус. В такива моменти се налага хирургическо премахване на част от нея, обясни Златина.

Остналите участници представиха научни теории за отглеждане на зеленчуци на Марс, причините за лошия дъх, Х и Y хромозомите в човешките организми, начина на работа на лазерите и непоносимостта към глутен. 


Какво четем:

🔴 Кой направи светещия костюм на Поли Генова за "Евровизия"

🔴 Национален пещерен дом – Карлуково

🔴 Taкова беше моето детство

Източник: Дневник



Коментари



горе