Как българските художници се опитаха да настигнат Европа
„Иван Мърквичка и новата българска живопис“ – това ще е най-мащабната изложба това лято (17 май – 4 септември), която ще можем да гледаме в Националната галерия, филиал Двореца. Посветена е на 160-годишнината от рождението на един художник чех, чиято съдба е свързана с първите стъпки в изграждането на следосвобожденската българска култура. Но според организаторите й тя разказва и показва нещо доста по-голямо – как в рамките на не повече от 3 десетилетия българските художници успяват да наваксат вековното изоставане от европейското развитие. А Иван Мърквичка е сред главните катализатори на този процес и сам играе важна роля в него.
Когато пристига в Пловдив по покана на правителството на Източна Румелия през 1881-а, той е 25-годишен, току-що завършил Пражката художествена академия. Започва работа като учител, свързва се с най-видните културни личности в града, а през 1886-а организира и първата си самостоятелна изложба. Най-силен е в битовите композиции, които скоро стават своеобразна емблема на времето, както и в портретите – които представят новата свободна личност. Поставя и основите на историческата живопис. Но Мърквичка е сред най-ярките фигури в зараждащия се художествен живот не само с картините си. Той е сред основателите на първото ни художническо дружество, сред организаторите на първите изложби, сред инициаторите на първото специализирано списание за изкуство. А от 1896 г. е първи директор и професор по живопис (до 1921) на Националната художествена академия, тогава – Държавно рисувално училище.
През 1889-а и 1890-а в Пловдив Мърквичка и Антон Митов организират две изложби. За едната от тях е известно, че в нея са участвали 90 картини, но нямаме представа къде са отишли и какво е станало с тях. Знаем само, че Митов пише писмо до Министерството на културата да направят откупки, а от министерството му отговорят по министерски:
„Натоварете изложбата и я докарайте в София, за да я видим и евентуално да изберем нещо.“
Затова пък от първа обща художествена изложба, за каквато се счита общото художествено изложение в Пловдив през 1892 г., вече са направени откупки – една от тях е „Шопско хоро“ на Мърквичка. От там е откупен един чудесен портрет на шоп, който досега не е бил показван през публика. Непоказвани са и „Пловдивски пазар“, втори вариант на „Задушница“ (първият е в Квадрат 500) и още няколко картини на Мърквичка.
Последната по-мащабна изложба на чеха у нас е през 80-те години на 19 век. Днес за първи път изкуствоведът Бистра Рангелова в екип с Елица Терзиева и Боряна Вълчанова поставят творчеството му в контекста на първите следосвобожденски стъпки на художествения живот в България в края на ХІХ и началото на ХХ век. Това е уникално време в историята на българското изкуство – когато то в рамките на едно поколение изминава пътя от възрожденските икони през академичния реализъм до съвременната пластична култура. А мнозина от учениците му демонстрират и нови модерни художествени възгледи. На изложбата те са представени в салонните портрети на Георги Евстатиев и Никола Михайлов, в пейзажите и градските сцени на Никола Петров и още доста произведения, на които публиката ще може да се наслади за първи път.
„Националната галерия още няма пълен каталог и затова през последната година се стараем да показваме, колко може повече произведения от своите фондове – хората поне да могат да ги видят на живо“, разказва Бистра Рангелова.
Това е една от причините почти всички над 100 картини в изложбата да са собственост на галерията. Деветнадесет от тях са на Мърквичка, а останалите 50 – на други автори от периода. Около половината от произведения в изложбата са непознати или много слабо познати за публиката.
Сред непоказваните творби са и две картини – пейзаж от Велико Търново от 1890 г. и ловджийски натюрморт от 1907 г. – на Ото Хорейши, чешки художник, който също като Мърквичка пристига у нас в началото на 80-те години и работи като учител по рисуване. Картината от Търново (където Хорейши е бил учител по рисуване и краснопис) е била представена при избора на произведения за албума за руския император Николай II по повод неговата коронация, разказва Бистра Рангелова. За първи път се изваждат и някои от картини на Иван Димитров – учил при Александър Кабанел в Париж и излагал в Парижкия салон на изкуствата.
В изложбата може да се види и първия панорамен пейзаж у нас – „Сливница“ на Иван Ангелов от 1888 г., както и първият морски пейзаж в съвременното българско изкуство. Нарича се „Чайки“ и е от 1892 г. Негов автор е Антон Митов, приятел и колега учител на Мърквичка още от пристигането МВР Пловдив – и също много значима фигура с всестранен принос в изобразителното изкуство като художник, преподавател, изкуствовед, популяризатор.
„В тези години българските художници извършват един огромен скок. Не случайно се твърди, че ХХ век започва с кубизма. Защото от Ренесанса до тогава художникът е концентриран върху обекта и той е в центъра на творчеството му. Именно кубизма поставя начело субекта. Не можем да очакваме, че от Станислав Доспевски до 1907-8 година ние ще прескочим цялото това нещо. Нашият художник по ренесансов начин открива обекта – за него това са пазарите и жътварките… Това е един сложен и изключително наситен процес. В края на XIX век един от критиците от кръга „Мисъл“ пише: „У нас животът върви така бързо, че днес не можем да не отричаме онова, които вчера сме утвърждавали със сигурност“. И е напълно прав – у нас смяната на поколенията се извършва на 5-6 години“, посочва Рангелова.
Удивително е, че много от включените картини са на автори, за които не знаем почти нищо. Един тях е Георги Канела, за който не се знае със сигурност дори какъв е по народност – просто се е появил у нас, участвал е края на XIX век с няколко картини в изложбите на Дружеството за поддържане на изкуството в България (предшественикът на СБХ) и изчезва. Такива има и други. В началото на кратката, но бурна история на съвременното българско изкуство все още има големи бели петна, които тепърва изкуствоведите трябва да изследват.
Какво четем:
🔴 156 години Габрово град🔴 Канелата лекува, пречиства, засилва имунитета
🔴 Улицата Вече има фалшификат на новите метални двулевки
Източник: Площад Славейков