Как да разпознаем истинското сирене (ВИДЕО)



Често в магазините се предлагат за млечни продукти храни, със съмнително ниска цена. Какво е хранителното им съдържание и как да разпознаем палмата от млякото, ще се опитаме да ви посъветваме в по-долните редове.

Първо трябва да отбележим, че сиренето с растителни мазнини е с прекалено бял цвят, изглежда почти като тебешир. Самата му структура е много по-рехава от на истинското. Ако при оригиналното бяло саламурено сирене може да се отреже филия, с дебелина около 5 милиметра, която няма да се разпадне, когато се забоде с вилица, то при "палмовото" сирене това е невъзможно. Ако съдържа растителни мазнини, то се пука дори при по-силен допир с пръст.

Млечни Продукти

 

Ръбовете на бучките истинско сирене обикновено са заоблени, докато при растителното са остри, твърдят запознати.

Палмовият кашкавал би могъл да се познае при допир. Той не е еластичен като оригиналния, а доста мек, защото процесът на зреене е съкратен. И цветът му е по-различен от бял до кремав, а на вкус леко нагарча. Истинският кашкавал е с характерния за храната жълт цвят, а при разрез е с плътна консистенция и твърд. Има вкус на мляко и не горчи.

В името на бързата печалба сиренето се прави така, че да може на третия ден да се продава, казаха експерти. Нормално кравето трябва да зрее 30-45 дни.
Масово се среща и сирене, чиято саламура явно е била разреждана. Има и "смес" с не по-малко от 50% сухо мляко. Сирене от мръсна суровина, което като постои по-дълго, пък има мирис на мастна киселина и дращещ вкус. При неподходяща температура на зреене, закваска или мая сиренето ставало горчиво.
Кравето сирене не трябва да бъде неузряло, прекалено меко, с видими дефекти (шупли). Такъв продукт е опасен за здравето, може да предизвика разстройство.

Водното съдържание на сирене менте е 60-63%, докато на българското бяло саламурено сирене е 54-56%. Заради използването на по-малко мляко разходите за ментето били значително по-ниски, което позволявало то да се предлага в магазините дори по 4 лв. килото.

Най-честата измама при производството на сирене е използването на 50% по-малко сурово мляко. Така вместо от 7 л то се правело от 4-5 литра. Хватката била да се извърши пастьоризация при висока температура 82-85 градуса, а не при нормалната - 72 градуса. Слагали се и киселини - например лимонтузу, за да се усвоят всички белтъци. Така се получавал продукт, който е средно положение между сирене и извара, но на външен вид е съвсем като истинското.

 

Сирене

 

Друг хитър начин да проверите състава на кашкавала си е като го разрежете с добре изстуден нож. Растителните мазнини ще полепнат по острието при ниска температура, а млечните - не. Причината е в не наситените мастни киселини в палмата, които при стайнатемпература са почти течни.

Разбира се, най-сигурният начин за доказване на растителни мазнини в млечните продукти е лабораторният, но едва ли някой би стигнал толкова далече в изследването си. Все пак, ако сред вас има ентусиасти, цената на една проба е около 200 лева и вероятността от грешка е минимална, тъй като проверките се провеждат под строг мониторинг.

Специалистите съветват да избягвате консумацията на млечни продукти с растителни мазнини, защото са вредни за здравето. При редовна употреба и достатъчно натрупване в организма ви, могат да доведат до сърдечни заболявания, рак и проблеми със стомашно-чревната система.


Какво четем:

🔴 101 години закръгли дядо Костадин, радва се на 10 праправнуци

🔴 Правим вафли за цяла Европа

🔴 Родопското чеверме

Източник: Кмета



Коментари



горе