Болница "Уни Хоспитал" поставя Панагюрище на здравната карта в България и в Югоизточна Европа



Над 90 млн. лв. са инвестирани в изграждането на модерния медицински комплекс

Панагюрище вече има ново съкровище - свръхмодерния медицински комплекс МБАЛ “Уни Хоспитал”. В събота - на 11 юни, бе открит лично от премиера Бойко Борисов, председателя на Надзорния съвет на основния инвеститор на болницата “Асарел Медет” АД проф. Лъчезар Цоцорков, социалния министър Зорница Русинова, кмета на Панагюрище Никола Белишки.

Стотици гости, жители на Панагюрище и Стрелча, ръководството и екипа на болницата присъстваха на събитието.

Всъщност хората в средногорския град масово коментират, че само допреди няколко години никой не би допуснал, че е възможно изграждането на подобна болница в Панагюрище, уникална за страната и Югоизточна Европа.

“Днес е много важна - историческа, дата не само за Панагюрище, но и за района на Средногорието и страната. С много ентусиазъм, воля и средства превърнахме едва оцеляващата панагюрска болница, в която работеха 10-ина лекари, в чудо на здравеопазването

с над 700 души

медицински и

немедицински

персонал

Този проект се реализира и заради огромната обществена подкрепа и гражданското доверие, които получихме. Благодаря на всички. След обновения хотелски комплекс “Каменград”, залата трезор за експониране и съхранение на Панагюрското златно съкровище и многофункционалната спортна зала “Арена Асарел” това е поредният наш значим проект в името на хората. Неслучайно панагюрци вече го наричат новото панагюрско съкровище”, заяви при откриването на болницата проф. д-р Лъчезар Цоцорков.

Защо “Уни Хоспитал”? УНИ-версална, УНИ-кална, а в един бъдещ момент и УНИ-верситетска. Всъщност идеята за името на болницата е на проф. Цоцорков и е възприета единодушно от екипа му.

Медицинският

комплекс е

изграден за

10 месеца,

като в него са инвестирани над 90 млн. лв. от “Асарел Медет” АД, което е най-голямата инвестиция в родното здравеопазване за последните 25 г. Това посочи и премиерът Борисов. Той подчерта, че в изграждането на болницата са вложени много средства, но и още много ще са необходими в бъдеще за работата ѝ.

Само до края на годината е нужно допълнително финансиране за болницата от 17 млн. лв., които правителството ще осигури благодарение на събраните с много усилия допълнителни приходи в бюджета, каза премиерът. За съпричастността си и по повод откриването на медицинския комплекс Борисов бе изненадан с подарък от проф. Цоцорков - позлатено копие на фиалата от Панагюрското златно съкровище.

“Уни Хоспитал” се ражда благодарение на публично-частното партньорство между “Асарел Медет”АД и община Панагюрище. До миналата пролет на мястото ѝ бе труднооцеляващата общинска болница МБАЛ “Събо Николов”.

Сега екипът на новия комплекс е над 700 души медицински и немедицински персонал.

Над 140

лекари от 36

специалности

се грижат за болните в “Уни Хоспитал”. Всяка сутрин те пътуват с осигурени от болницата автобуси от София, Пловдив и Пазарджик до работното си място.

Според изпълнителния директор на “Асарел Панагюрище Здраве” АД, което е собственик на болницата, д-р Борислав Ацев, уникалното на “Уни Хоспитал” е, че

предлага на

пациента

комплексна

здравна грижа

- от профилактиката и диагностиката до лечението и рехабилитацията.

Болница има 310 легла, разположени в комфортни двойни и единични стаи, свързани с модерни комуникации. Те са разпределени в 19 стационарни и 8 диагностични клиники и отделения. От екипа не крият, че имат амбицията в медицинския комплекс да се лекуват пациенти не само от Панагюрище и страната, но и от чужбина. Това ще е възможно заради високотехнологичната апаратура на световно ниво.

Бойко Борисов с интерес разгледа свръхмодерното оборудване на болницата и разговаря с водещите лекари, които работят с него.

В МБАЛ “Уни Хоспитал” е вградена единствената българска web базирана болнична информационна система. Тя има възможност за комуникация с медицинска апаратура - пациентски монитори и телеметрия, инфузионни помпи, лабораторни апарати, роботи за разтваряне на цитостатици, и с използвани от лечебното заведение други софтуерни програми като PACS, лекарствени пакетиращи системи, счетоводни, ТРЗ програми.

Може да работи на различни устройства - компютри, таблети, лаптопи, смартфони, което допълнително улеснява екипите при медицинското обслужване.

Особено важно място в болницата заема модерният

Център за

комплексно

онкологично

обслужване

В него са внедрени двата най-добри за България и за Югоизточна Европа мултимодални медицински линейни ускорителя от най-високия клас в света.

Комплектовката им покрива всички показания на алтернативните технологии в комбинация с всички модерни техники за конвенционална лъчетерапия заедно със система за стереотаксична радиохирургия. Тя позволява извършването на широк кръг радиохирургични манипулации и използва нова технология за проследяване на тумора в реално време.

Високите технологии позволяват да се въведат едновременно съчетаване на образни диагностични методи (компютърен томограф, магнитен резонанс, позитронно-емисионeн томограф ПЕТ-СТ, ултразвукови методи и други) с оперативни интервенции, най-модерни инвазивни методи, телекомуникационни връзки с водещи центрове във всички специалности.

Оборудван е хирургичен комплекс с първата за България и Югоизточна Европа

хибридна

операционна зала

с роботизиран

ангиограф,

където екипи от различни специалности ще провеждат едновременно операции и интервенции.

В панагюрския болничен комплекс е внедрена уникална система за профилактика и противодействие на вътреболничните инфекции с възможности за осъществяване на регионална програма.

Свръхмодерната микробиологична лаборатория за изключително бърза и прецизна диагностика позволява за 5 минути да бъде определен причинителят на инфекцията, а до 6 часа да стане ясно и нужното лечение.

Организиран е туморен борд, който е с международно участие на водещи европейски специалисти и на който ще се обсъжда всеки онкологичен болен на място и ще се определя и провежда комплексното му лечение.

Водещото разбиране в “Уни Хоспитал” е, че единството на медицинските грижи, обучението и научните постижения ще дадат възможност пациентите да получат всичко, заради което пътуват в чужбина.

Над 400 000 лв. са предвидени годишно за обучение и допълнителна квалификация на медицинските специалисти в болницата. В ход е и стипендиантска програма за студенти по медицина и специалисти по здравни грижи, а усилията на екипа на МБАЛ “Уни Хоспитал” са насочени към развитието на болницата като база за обучение и университетски център.

МБАЛ “Уни Хоспитал” поставя Панагюрище на здравната карта не само в България, но и в Югоизточна Европа.


Какво четем:

🔴 Мила ми е мамо

🔴 Гайдар спасил от разстрел войници с родопска песен

🔴 БЪЛГАРИН С ИЗЯВЛЕНИЕ КЪМ ВСИЧКИ НАС

Източник: 24 часа



Коментари



горе