Фермерите ожънаха рекордно количество пшеница
Зърнопроизводителите прибраха рекордно количество пшеница тази година – 5,6 млн. тона, показват последните данни на Министерството на земеделието и храните (МЗХ). Такова количество не е отчитано в годините от 1980 г. до днес. Най-близко до днешните данни е реколтата от лятото на 2013 г., която беше 5,5 млн. т.
43% от пшеницата е с много добри хлебопекарни качества, заяви на брифинг земеделският министър Десислава Танева. По думите й това е по-добър резултат от миналата година.
Тази година зърнено-житни култури са прибирани от 15 млн. дка. От тях над 11 млн. дка са били засети с пшеница. В сравнение с предходната година засетите площи са увеличени с 3%. С 9% са повишени добивите от декар.
Най-висок среден добив е отчетен в областите Силистра – 568 кг/дка, Добрич – 563 кг/дка, Разград – 556 кг/дка и Русе – 551 кг/дка.
Заедно с непродадената пшеница от предходната реколта имаме общо 6,6 млн. т пшеница. За вътрешно потребление са необходими под 2 млн. т и така останалите 69% от добива са за износ, посочи Десислава Танева.
До момента са изнесени над 1,1 млн. т, а над 3 млн. т остават, за да бъдат изтъргувани.
През юли 2016 г. спрямо юли 2015 г. цената на пшеницата е с 15% по-ниска.
България се връща на някои пазари и отново започва износ на висококачествена пшеница, отчете председателят на Консултативния съвет по зърното Венцислав Върбанов. Производителите се надяват, че цената ще се повиши заради отчетените добри резултати като качество.
Цените са ниски заради свръхпредлагането в световен мащаб, отбеляза Мартин Русев от Асоциацията на търговците на зърно.
В същото време зърнопроизводителите отчетоха, че заради климатичните условия се е наложило да използват повече препарати, за да предпазят растенията от заболявания. Сушата пък е понижила добива на слънчоглед и на царевица в някои райони.
Въпреки рекордния добив и понижените цени на зърното потребителите няма защо да очакват по-ниска цена на хляба.
Според Мариана Кукушева, председател на Националната федерация на хлебопроизводителите и сладкарите в България, това може да стане само при диференцирана ставка на ДДС за хляба. Това зависи от финансовото министерство и засега не се очертава такава възможност.
Какво четем:
🔴 Днес е важен празник! Започва "стопанската Нова година" и черпят 9 хубави имена🔴 КОГАТО КУПУВАТЕ ЗЕЛЕ, ОБЪРНЕТЕ ВНИМАНИЕ НА КОЧАНА
🔴 Шокиращ научен пробив! Тези тигани може да ударят сексуалното ви здраве, вижте кои са те
Източник: investor