Красавица от Шумен е световна шампионка по кикбокс



Силната ученичка прилага хватки само в залата, на улицата ползва думите

Полина Галинова от Шумен е с манекенски мерки, но дори не е мечтала да се яви на конкурс за красота. Зад гърба си хубавото момиче има над 20 състезания по кикбокс, а преди това стотици тренировки най-вече с мъже. Преди дни 15-годишната ученичка се окичи със злато от световното първенство в Дъблин, Ирландия (участваха 1716 състезатели от 47 държави, българите бяха 42-ма). Нежната Полина надигра с технични удари и стратегия две съпернички на ринга в стил К-1, категория до 60 кг, и донесе в България шампионската купа. Още на летището победителката беше посрещната с гайди и тъпан и любимата й песен „Девойко мари хубава“…

„Всички отиват за първо място. Очаквах победата. За нея съм се готвила много“, казва лаконично десетокласничката. Какво е много – ежедневни тренировки, а в понеделник, сряда и петък два пъти по 2 часа. „И без никаква ваканция през лятото“, добавя треньорът на красивата шампионка, нейният баща 37-годишният Галин Методиев. Той има още стотина възпитаници в спортен клуб „Шуменска крепост“ на възраст от 6 до 61. За всички той е отговорен като родител.

За да стигне до участие на световно състезание на най-голямата кикбокс организация WAKO, Полина станала първа на републиканското през юни в Нова Загора. След това на балканското първенство в Сърбия спечелила сребро. „Късмет е, че Поли попадна на точното място при точния човек. Нейният селекционер в националния отбор на България е Красимир Кирилов от СК „Боил“-Варна. Под негово ръководство се подготви много добре на лагера с националите в Банско. След това тренира в Шумен“, споделя бащата треньор.

Каква е базата в родния град? „Шуменска крепост“ има на разположение физкултурния салон на закритото V основно училище. Сами го почистват, сами си цепят дърва за зимата – по 8 кубика. Вече са ги подредили в коридора до залата. Благодарение на финансовата подкрепа на приятели и на община Шумен залата е пълна с боксови круши, екипировки, направили са и професионален ринг. На него спаринг-партньори на Поли са най-изявените състезатели от клуба, които буквално жънат медали – шуменците Пламен Борисов и Християн Тотев. Това лято Тотев спечели трета европейска титла по муай тай и гордо заяви, че я посвещава на треньора, защото „с човек като Галин трудни неща няма, а невъзможните просто отнемат повече време“.

Преди и Полина да стигне до това заключение и да прегърне спорта на баща си, опитала волейбол, хандбал, лека атлетика… „Умишлено я оставих да обиколи света и сама да избере“, смее се треньорът родител. На 11 г. бил първият турнир на Полина във Враца и на републиканско първенство взела второ място в категория 47+. „Нека да е второ място на малкия турнир, на големия ще е повече“, казал си Галин и наистина успехите не закъснели. В залата на „Шуменска крепост“ имат принцип никой да не се самозабравя от успеха и да не спира да тренира. И още нещо – всички са равни. И дошлият с маркови маратонки, и другият със скъсаните платненки.

Момичетата, като нежната победителка, са още пет. Кикбоксът не е невъзможен за жена. Кой каквото иска да мисли, но това е интелигентен спорт. „Нужна е техника, трябва да измислиш стратегия срещу другия. Може да не си много силен, но ако си умен в удара, можеш да направиш много“, казва Галин. Съчетават се удари с ръце, коляно, ходило. Полина е силна в бокса с ръцете и с коляното. Тя разказва, че в Дъблин с всяка от противничките е играла по три рунда по 2 минути. За лаиците сигурно е малко, но за момичетата времето на ринга е наситено с много удари. „Усещат се, но се свиква, когато си минал през много тренировки“, казва красавицата. Нали главата винаги е под защитна каска. На решаващия шампионат противничките на Полина били много добре подготвени, с година по-големи от нея и никога не била играла срещу тях. Първо победила рускинята Офелия Маргарян. С полякинята Силвия Банцер помни втория рунд, когато за кратко резултатът бил равен 1:1, но после бързо съдиите дали заслужена преднина на нашето момиче.

Какво е усещането след битката? „Зарадвах се, но изпитах непреодолимо желание да се върна в Шумен при отбора и при близките си. Нямах търпение…“, признава Полина. Предусещала гайдите на летището, но че и пред дома през нощта я чакат приятелите, било абсолютна изненада. Посрещнали я с развято българското знаме с надпис „Честита световна титла, Поли! Ти си наша гордост!“ И като слушала националния химн на стълбицата в Дъблин, и у дома й идело да ревне. Но нали е мъжко момиче и понякога батковците от клуба на шега я наричат „Петьо“…

Откакто е в България, съученици я засипват с поздравления, учителката й по математика Нели Иванова също е сред феновете. Кикбоксьорката е възпитаник на средното училище „Панайот Волов“ в Шумен, учи в паралелка „Технологичен профил – защита на информацията“. С компютрите е на „ти“, но не се увлича по изяви в социалните мрежи. Четиричленната фамилия и любимата им бяла котка са с общ профил във фейсбук.

Поли е категорична, че не би участвала в конкурс за красота, въпреки че има изключително хармонично тяло. „Ходя и на токчета, но предпочитам боса на ринга“, казва тя. Не спазва диети. Нито пък се помпа с добавки. В „Шуменска крепост“ само витамините са позволени. Стимулантите са за мързеливи спортисти, които не искат да се потят в залата.

Извън ринга Поли никога не е прилагала техниките на кикбокса. „Всичко се оправя с думи, хора сме и можем да говорим“, казва момичето. Дори не желае да препоръча на читателите на „Труд“ ефикасен удар срещу внезапно нападение на улицата. Обяснява, че в бойните спортове има спокойствие и като изиграеш 10 рунда, ставаш толкова уравновесен, че дори да те наругаят на улицата, ще се изсмееш. Ако удариш, значи си комплексар.

Галин обяснява, че е важно възпитаниците му извън залата да използват думите. „Има по-силни от удара, когато ги кажеш в точното време и на място“, казва той. За всеки желаещ да постъпи в клуба първо се изяснява мотивът. Ако иска да се учи на техники, за да отмъщава на някого, няма място за него. Другото недопустимо е употребата на дрога.

Ако някой сподели за спор с учител в школото пък, треньорът признава, че най-често е на страната на даскала. „Нашите възпитаници трябва да са пример за съучениците си. Много неща зависят от нас, възрастните. Няма лоши деца, ние ги правим добри и лоши“, казва щастливият родител. С медала на Полина клубът вече има три заслужени световни титли, сребърен и бронзов медал от световно първенство, пет европейски титли и много медали от престижни състезания у нас. Състезателите чакат градежа на новата спортна зала в Шумен, за която държавата отпусна 8 млн. лв., за да домакинстват на престижни първенства.


Какво четем:

🔴 Пробудени вият енергийни хора в 17 града

🔴 Григор Димитров и Цвети Пиронкова с прогрес в ранглистата

🔴 Баш майсторът на екскурзия /1980г./

Източник: Труд



Коментари



горе