Българинът, който качи Армстронг на луната. Професор Табаков е по-успешен от Джон Атанасов



Талантливият ученик на Вернер фон Браун трасирал пътя в Космоса със спецпокритие, за да не се взривяват ракетите

Виден Табаков треперел дали екипажът ще се върне заради проблемите на “Аполо” с електрониката

Астронавтите видели извънземни, но докладвали за тях само в секретната лаборатория в Невада

Нийл Армстронг става първият човек, стъпил на Луната благодарение на българския учен Виден Табаков.

Дотогава основният проблем е, че ракетите се взривявали малко след излитането. Двигателите трудно издържали на високите температури. Затова от НАСА не искали да рискуват с по-далечни дестинации. Иновативното откритие на Табаков обаче революционно сложило край на тези страхове. Благодарение на гениалния българин започнало същинското изучаване на Космоса, научи "168 часа".

“Той създава такова покритие за лопатките в двигателя, което ги предпазва от високите температури - разказа пред "168 часа" снахата на брат му Поли Табакова. - По този начин Виден спестява милиони долари и благодарение на него ракетата на САЩ стига до Луната."

"Проф. Табаков казваше за Армстронг, че освен много добър учен и инженер е бил изключително сръчен и изобретателен - казва пред "168 часа" докторантът му Георги Дренски. - Когато е бил в Космоса, е имало доста затруднения, но тъй като все още са секретни много неща, не говореше много за тях."

"Всъщност проблемите с "Аполо 11" са били свързани основно с електрониката - допълва Дренски. - Макар че не съм запознат в детайли, знам, че

Армстронг се е справял в много критични ситуации,

при които е имало опасност изобщо да не се върната на Земята. Професорът казваше, че благодарение на изобретателността му те успешно са били преодолени. Знам също, че двамата с проф. Табаков много се уважаваха."

Най-близкият сътрудник и приятел на българския учен - проф. Ауатеф Хамед от Университета в Синсинати, също потвърди пред "168 часа", че е имало огромни предизвикателства пред мисията.

"Големият риск е, че имало опасност изобщо да не се върнат на Земята, че оцеляват - разказа професорът по аерокосмическо инженерство Хамед. - Имало е много рисковани ситуации, но не знам подробности, тъй като Армсторнг бе много затворен и не обичаше публичността.

Мисля, че дойде в университета именно за да избегне общественото внимание."

Дали Армстронг е споделил с професора, че е видял извънземни около кораба си на път за Луната, както сподели в разговор с журналистката Радостина Константинова

"Разбирате, че това е секретна информация, сигурен съм, че Армстронг е бил в лабораторията в Невада, където се занимават с подобни изследвания - казва Дренски. - Той е знаел много повече, отколкото е могъл да каже.

Има неща, за които не може да се говори дори и до ден днешен."

"За извънземните не знам, не съм запозната", коментира Хамед.

Гениалният български инженер е роден през 1919 г. в белоградчишкото село Стакевци. Завършва гимназия със златен медал.

Както учителите му, така и родителите му забелязват математическите му заложби и са убедени, че той трябва да учи в чужбина.

"Баща му работел на корабите в Аржентина. 

Върнал се в България с малък капитал.

С него създал дървообработващ цех и изнасял мебели за Италия, Германия, Сърбия", казва Поли Табакова. Семейството имало и стадо с над 1000 овце.

Продавали кожите, а месото раздавали безплатно на хората от околните села. С жълтиците, получени от бизнеса, издържали Виден в университета в Прага, а след това и в Германия.

"Неговият преподавател забелязал невероятния му талант и интелект и му казал: "Аз ще те оженя за моята дъщеря" - спомня си Поли Табакова.

Тъй като специалността му е авиоинженерство, попада при гениалния изобретател на Хитлер Вернер Фон Браун.

Всъщност той е човекът, който пръв създава ракета още преди 1944 г. В края на войната той вече прави опити с прочутите Фау 2 с далечен обсег на действие.

Фюрера разчитал с тях да обърне хода на Втората световна

Фон Браун и екипът му от учени работели в подземните заводи на германския център за ракетни изследвания край Пенемюнде. Не е много ясно дали и българинът Табаков е бил там, но със сигурност Фон Браун е бил в журито, оценявало дисертацията му.

"От Виден знам, че е бил много строг - казва Първолета. - Още в началото му казал, че едва ли е решил правилно задачата. Чичо обаче му отговорил: "Не е вярно, не можете да ме излъжете, решил съм я точно както трябва и съм сигурен в това."

Поразен от категоричността на българина, Фон Браун старателно проверил всичко и усмихнат признал, че Табаков е прав. След което го привлякъл в екипа си.

В края на войната САЩ и СССР си поделят екипа на Фон Браун. Хората му не са имали никакъв избор - едните заминали да работят за руснаците, другите за американците.

Табаков тръгва с ментора си за САЩ, но впоследствие без да е ясно защо е

присъединен към екипа на Ханс Фон Охайн.

Това е друг известен изобретател на Хитлер, създал реактивните и свръхзвуковите самолети.

За кои компании работи феноменалният професор, четете в хартиеното издание на "168 часа".


Какво четем:

🔴 10 незабравими филмови реплики на Тодор Колев

🔴 Тодор Колев - компилация от смешни филми

🔴 НЯКОГА, НЯКОГА...

Източник: 168chasa



Коментари



горе