Българските мартеници победиха китайските
Търговците на най-пролетния български символ - Пижо и Пенда, забелязват, че тази година има истински бум в търсенето на ръчно изработени мартеници.
Продавачите са категорични, че най-много се купуват тези, които са направени от естествена прежда. "Уверено твърдя, че китайските мартеници са изместени от тези, които са сътворили ръцете на българката" - казва Бояна Савова, която е застанала зад отрупана с мартеници сергия в центъра на Бургас.
В морския град са много популярни и етно мартеничките, които изработват с плъстене в бургаския музей. От природонаучния му отдел пък вграждат в усуканата прежда и полускъпоценни камъни, съобразени с различните зодиакални знаци. Така се получава един уникален талисман с много символика.
В старо време по принцип смятали мартеницата за амулет. Вярвало се, че тя предпазва хората, добитъка, къщата и цялото стопанство от „злите сили“ на отиващата си зима.
Традиционно мартеницата, с която българите посрещали 1 март, представлявала семпла нишка от усукани заедно бял и червен конец, която закичвали на дрехата си. Напоследък е по-модерно тя да се връзва на китката и дори да се носи като гердан на шията.
Автор: Диана Славчева
Какво четем:
🔴 "Ню Йорк таймс" сравни Марешки с Тръмп🔴 Супа от коприва на Бай Данчо
🔴 Село Жеравна и дървените му Възрожденски къщи. Една жива жарава ще ви стопли с българските традиции! (СНИМКИ и ВИДЕО)
Източник: Десант